Życie studenta bez ksero, czy to możliwe?

Wprowadzenie druku przez Gutenberga niewątpliwie było jednym z najbardziej istotnych wydarzeń w historii świata. Ciężko jest dziś sobie wyobrazić, iż przed tym wydarzeniem, ręczne przepisywanie Biblii ciągnęło się 4 lata. Dzieło Gutenberga umożliwiał powielać tysiące stron dziennie, natomiast dostępność książek pomogła w rozpowszechnianiu informacji i ułatwiła zdobycie wykształcenia. Dziś, ponad 500 lat później podobne osiągnięcia zawdzięczamy kserokopiarce, która to poniekąd kontynuuje dzieło Gutenberga.

kolejka uczników do kserokopiarki
Autor: Matthew Cua
Źródło: http://www.flickr.com
Kserokopiarka i drukarka w znacznym stopniu udoskonaliły pracę większości branż. Dziś możliwe jest przygotowanie projektu w Sydney, nocą czasu polskiego, przesłanie faksem lub internetem do Wrocławia, gdzie rano czasu miejscowego propozycję – po wcześniejszym wydrukowaniu jesteśmy w stanie zaprezentować klientowi. Każdy pracownik widzi przed oczyma ksero oferty, którą może spokojnie przeanalizować.

Kserowanie wyciągnęło pomocną dłoń również uczniom i studentom. W dzisiejszych czasach nie muszą już, jeśli czas im na to nie pozwala przepisywać materiałów kolegi czy treści wykładu, który ich ominął. Wystarczy, że udadzą się do jednej z firm usługowych ksero wielkoformatowe Wrocław, jakich na uczelni czy w okolicy jest wiele.

Jeszcze niedawno zdarzało się nam usłyszeć, iż kserowanie książek nie jest legalne. Należy jednak pamiętać, że można kserować książkę, ale tylko do własnego użytku. Na każdą ryzę papieru, każdą kserokopiarkę i inne urządzenie mogące służyć zwielokrotnianiu, narzucona jest specjalna opłata tzw.

Jeśli poszukujesz zbliżonych informacji na opisywany temat, to również rzuć okiem na pokrewne serwisy, które podnoszą tę tematykę.

opłata reprograficzna, która trafia do odpowiedniej organizacji zbiorowego zarządzania. Zadaniem organizacji jest dostarczenie owych pieniędzy podmiotom uprawnionym. W dużym skrócie – na każdą kartkę, którą kupujemy nałożony jest specjalny podatek, który ma służyć skorygowaniu potencjalnych strat. Możemy więc zeskanować całą pozycję, nawet w bibliotece. Prawo autorskie nie stawia żadnych granic co do liczby stron czy typu publikacji, pozwala na to w ramach tzw. dozwolonego użytku. Płacimy więc za dozwolony użytek więc korzystajmy z niego – .