Zwolnienie pracownika – jak zrobić to umiejętnie i delikatnie?

Zwolnienie pracownika dla każdego chlebodawcy jest czymś trudnym. To przykra, w wielu przypadkach ogromnie przytłaczająca wiadomość dla pracownika, wobec tego potrzebnie powinnyśmy umieć przekazać ją umiejętnie oraz delikatnie. W takiej sytuacji powinno się zachować się poprawnie i należycie, gdyż komunikujemy komuś niemiłą wiadomość. Chlebodawcy jednak powinny liczyć się z taką możliwością.

Posiadając swoją firmę, powinniśmy być przygotowani na różne rzeczy, w związku z tym nasza wiedza powinna być na najwyższym poziomie. Tak samo jak musimy płacić składki na ubezpieczenie społeczne (więcej na temat), tak samo winniśmy wiedzieć jak zwolnić pracownika (zobacz https://poradnikpracownika.pl/-urlop-na-zadanie-jak-z-niego-korzystac) – więcej na stronie internetowej.
Powitanie mężczyzn
Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com

Przede wszystkim musimy zachować się uprzejmie. Nawet jeżeli przyczyną zwolnienia jest przewinienie pracownika, jego nieuczciwość czy też lenistwo – nie możemy zachować się wobec takiej osoby niestosownie czy też wulgarnie. Rozmowa dotycząca zwolnienia pracownika powinna także odbywać się prywatnie oraz bez świadków. Bez wątpienia nieodpowiednie będzie zwolnienie pracownika przy świadkach. Taka rozmowa powinna być dokonana w gabinecie, z dala od wścibskich oczu. Jeżeli postanawiamy zwolnić pracownika, to w stosownym geście będzie zawiadomienie go o tym wcześniej. Informacja, że „jutro może Pan nie przychodzić do pracy, gdyż jest Pan zwolniony” bez wątpliwości nie będzie właściwa. Jeśli z wyprzedzeniem powiadomimy pracownika (zobacz wypowiedzenie umowy o prace przez pracownika), że planujemy jego zwolnienie, wtenczas będzie on miał czas, aby się z tym oswoić lub odkryć sobie inną pracę. Jeżeli przyczyną zwolnienia ma być przykładowo niewywiązywanie się z zleconych obowiązków, to ofiarowany pracownikowi czas, może być motywatorem do ulepszenia swojej pracy oraz usprawnienia swoich rezultatów. Możliwe, iż zacznie on lepiej przykładać się do pracy, natomiast my zdecydujemy się jednak na zatrzymanie go w firmie. Oczywiście takiej sytuacji nie wolno prowokować planowo, trwożenie pracownika zwolnieniem czy powiadomienie go o zwolnieniu (w sytuacji, gdy nie zamierzamy tego uczynić) w celu zwiększenia jego motywacji jest nieodpowiednie i nieetyczne.

Prowadzenie firmy musi przygotować nas na rozmaite pojawiające się sytuacje. Należałoby wiedzieć nie wyłącznie jak powinno się zwolnić pracownika, ale także czym jest przedawnienie zobowiązania podatkowego i w jaki sposób poradzić sobie z tą sytuacją – więcej na stronie internetowej.