Zwalniaki i odbieraki prądu – używanie i opis ich funkcji

Każda renomowana firma produkująca i sprzedająca aparaturę elektroniczną ma w swojej ofercie towary takie jak przykładowo: odbieraki prądu, zwalniaki, opornice i inne sprzęty o wszechstronnym przeznaczeniu. Produkty te mają zastosowanie w przemyśle wydobywczym, energetycznym, hutniczym, stoczniowym, motoryzacyjnym oraz wielu innych działkach.

Odbieraki prądu, czyli innymi słowy pantografy, są to elementy zasilanego z zewnątrz urządzenia za pomocą prądu – oferta W większości wypadków napotykany jest w tramwajach, lokomotywach elektrycznych lub innego rodzaju zespołach trakcyjnych, instalowany jest na grzbiecie tych maszyn.
agregaty prądotwórcze w akcji
Autor: U.S. Naval Forces Central Command
Źródło: http://www.flickr.com

Dostępne są również pantografy niewielkie o mniej skomplikowanej konstrukcji położone na boku wagonu.

Czy interesują Cię przedstawiane tematy? Jeżeli tak, to odszukaj więcej tu (https://omegastore.pl/radia-do-lazienki/41-kbsound-iselect-25-dab-radio-pod-zabudowe-50305.html) i odnajdź więcej informacji na przedstawiany temat – z pewnością będą niezwykle wciągające.

Znajdują one zastosowanie głównie w górnictwie, np. do zasilania lokomotywek kopalnianych. W naszym kraju właściciele sklepów nabywają odbieraki prądu od przedsiębiorstw europejskich takich jak : Stemmann-Technik GmbH (Niemcy) czy Faiveley Transport (Francja). Gdy chodzi o zwalniaki, posiadamy ich dwa typy: elektrohydrauliczne i elektromagnetyczne. Pracą tych pierwszych jest wysuw tłoczyska na odpowiedni skok z daną mocą. Nie tylko zwalniają hamulce, ale budzą także hamowanie, na mocy czego są stosowane tam, gdzie potrzebna jest praca o stylu posuwisto-zwrotnym, np. do zawierania klap, drzwi, do poruszania dźwigni, do unoszenia zapór. Popularne modele to: ZHA 75/115 oraz EB 50/100. Zwalniaki elektromagnetyczne to inaczej zwane luzowniki, o zakresie zmiany napięcia zasilania od -10% do +5% i temperaturze funkcjonowania od -10 do +35 stopni Celsjusza. Ich praca nie różni się za bardzo od elektrohydraulicznych, a słynne modele to: DZEM 20 lub (program do zarządzania transportem) DZEM 30.

W podobny sposób zwalniaki jak i odbieraki prądu mają zastosowanie w wielu branżach. Słynne jest także świadczenie zleceń powiązanych z eksploatacją maszyn dźwignicowych, owe przedsiębiorstwa zajmują się montażem oraz reperowaniem omawianych w materiale elementów.