Kasacja auta – jak przeprowadzić ją zgodnie z prawem?

Kiedy jesteśmy właścicielami starego, niesprawnego samochodu, chcemy się go pozbyć, żeby nie zajmował bez potrzeby miejsca. Możemy spróbować sprzedać pojazd i pobrać za niego pieniądze. Jeżeli jednak auto jest już tak nieużyteczne, że nikt nie wyrazi chęci, by go nabyć, innym legalnym wyjściem będzie jego kasacja w specjalnych stacjach demontażu. Za zezłomowanie go w takim miejscu również dostaniemy zapłatę. Warto jednak pamiętać, że tego typu procedura wymaga załatwienia kilku formalności.

Kasacja aut
Autor: free photos & art
Źródło: http://www.flickr.com

Na terenie całego kraju są one takie same, dlatego odboje gumowe rampowe też bez względu na miejsce zamieszkania autozłom Piotrków Trybunalski, Wrocław lub Bydgoszcz – wszystko będzie przeprowadzone w takiej samej formie. Żeby przeprowadzić zgodną z prawem kasację, trzeba skrupulatnie sprawdzić, czy najbliższa stacja demontażu pojazdów ma odpowiednie zezwolenia, które upoważniają ją do opisywanych tutaj procesów. Upoważnienia wystawiane są przez marszałka województwa, tak że warto przeczytać listę uprawnionych placówek.

Tego rodzaju dokument musi znajdować się na stronie internetowej właściwego urzędu, na przykład jeżeli interesuje nas kasacja pojazdów w Nowym Sączu, szukamy stronę Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Jeśli tego nie potwierdzimy, nieuczciwy właściciel stacji może sprzedać pojazd, który figuruje ciągle na nasze nazwisko. Problem może wystąpić także, kiedy auto zostanie wykorzystane przykładowo podczas przestępstwa. Dodatkowo możemy dostać karę od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego za niezapłacenie OC.

Nasz wpis jest doprawdy interesujący? Wierzymy zatem, że przypadnie Ci do gustu też moja strona www (http://digital-motion.pl/sesja-do-cv/), na której znajdziesz sporo ekstra wiadomości.

Jeśli jednak jesteśmy pewni, że wszystko przebiega legalnie możemy bezproblemowo zając się kasacją.

Znajdujemy przykładowo odpowiedni autozłom Olsztyn, następnie przygotowujemy prawidłowe dokumenty. Najważniejszy jest dowód rejestracyjny, warto także posiadać umowę kupna. Jeżeli auto jest własnością firmy, wówczas konieczny jest wpis z ewidencji działalności gospodarczej. Należy wiedzieć, że kasacja nie jest płatna, jednak jeżeli waga w dowodzie rejestracyjnym jest mniejsza niż w rzeczywistości, płacimy za każdy oszukany kilogram nawet 10 złotych. Możliwość nieprawidłowości w wadze to 10%. Po kasacji dostajemy zaświadczenia o pozostawieniu auta w stacji demontażu i unieważnienie dowodu, jak również tablic.

Kasacja pojazdów
Autor: KOMUnews
Źródło: http://www.flickr.com

Należy złożyć wniosek o wyrejestrowanie do 30 dni po złomowaniu. W tym celu trzeba udać się do wydziału komunikacji w odpowiedniej gminie. Gdy samochód zostanie wyrejestrowany OC nie działa, a wszelkie nadwyżki są nam zwrócone. Należy mieć świadomość, że nielegalne złomowanie samochodu jest karalne. Są to bardzo duże obciążenia, ponieważ ich kwota może sięgać nawet 300 tysięcy złotych.