Zaraza umysłu – czyli jak działa mem i na czym polega jego fenomen

W jaki sposób formują się zachowania kulturowe? Jak ewoluuje dzisiejsze społeczeństwo i w którym kierunku prowadzą procesy przekazywania podstawowych jednostek informacji? Wszystkie te nurtujące zagadnienia zbiegają się właściwie w jednym punkcie, a poprzedza je inne pytanie – co to jest mem?

Ewolucja kulturowa,
laptop
Źródło: flickr.com

w którą włączona jest także ewolucja wiedzy, może być formowana na podstawie takich samych, podstawowych zasad wariancji i selekcji, jak w procesie ewolucji biologicznej. Prawidłowość ta dotyczy nie tylko zmian, do jakich dochodzi w obrębie genu – czyli fundamentalnej strukturze biorącej udział w procesie przekazywania informacji genetycznej, ale również ma wpływ na nowy rodzaj jednostki informacji kulturowej, ukrywający się pod pojęciem memu. A zatem, co to jest mem? Zgodnie z teorią memetycznego rozproszenia, mem jest nośnikiem informacji kultury, zdolnym do niezwykle efektywnego rozprzestrzeniania się wraz z myślą, od umysłu do umysłu kolejnych nosicieli. Pociąga to za sobą niewyobrażalne skutki.

Powstała autorska strona – kliknij w podany link, przeczytaj artykuł i napisz proszę swój komentarz. Będziemy bardzo zadowoleni.

Skuteczną miarą analizy właściwości tego indywiduum są darmowe systemy operacyjne. Musisz sprawdzić: alterWEB. porady (zobacz zachowania kulturowe) charakteryzują się pewnymi wspólnymi cechami. Jednostka indywidualna, której zaszczepiony został mem, przenosi go dalej. Ten transfer może być interpretowany jako standardowy proces replikacji, bezustannie zachodzący w biologii. Oznacza to, że zaaplikowana informacja staje się nadajnikiem, a sam proces transferu trwa nadal. Wniosek może z tego płynąć niezwykle osobliwy. Otóż tak zwana ewolucja memetyczna wydaje się być wielokrotnie szybsza tudzież skuteczniejsza niż znana nam wszystkim ewolucja genetyczna.

praca na laptopie
Autor: Highways Agency
Źródło: http://www.flickr.com

Nie byłoby zatem wielkim zaskoczeniem, że w przeciągu ostatniego pół wieku nie zaobserwowaliśmy nadzwyczajnych zmian na poziomie genetycznym, natomiast pod względem kulturowym, to znaczy biorąc pod uwagę całą paletę memów, urzeczywistnił się ogromny, radykalny rozwój. O zjawisku memów w naszej kulturze słyszy się coraz więcej. Liczne autorytety świata nauki angażują się w ten temat. Jeśli jednak w dalszym ciągu zastanawiamy się, co to jest mem (sprawdź: co to jest mem), wyobraźmy sobie po prostu proces samoreprodukcji. Różnica polega jedynie na tym, że zamiast genu, powielaniu ulegają zachowania kulturowe (warto sprawdzić: zachowania kulturowe). Przechodzą one, jako mem, od pojedynczej osoby do całej grupy osób. Co warte podkreślenia, w tej kwestii powinniśmy mieć się na baczności, gdyż nawet darmowe systemy operacyjne potwierdzają, że zjawisko to może zachodzić w pełni autonomicznie i mieć nieokiełznany charakter.