Zamierzasz zbudować dobre kontakty z klientami? Zapoznaj się z rodzajami programów lojalnościowych

Każda osoba posiadająca firmę chce cieszyć się szerokim gronem klientów, którzy regularnie korzystają z jego usług bądź zaopatrują się w jego artykuły. By tak było, nie zawsze wystarczająca jest odpowiednia propozycja oraz sprzyjająca cena – w tworzenie pozytywnych relacji pomagają również programy lojalnościowe.

zapoznaj się z ofertą
Programy takie polegają na wynagradzaniu klientów w zamian za korzystanie z usług w zamian za ciekawe benefity, dzięki którym konsument chce związać się z daną marką na dłuższy czas. Odróżnia się trzy kluczowe rodzaje programów lojalnościowych. Pierwszy z nich to program, który opiera się na pożytkach. Co to oznacza?

Klient w zamian za zakup artykułów albo wybór usług proponowanych przez firmę otrzymuje różnorodne nagrody, do których należą na przykład talony na tańszy asortyment, upusty bądź gadżety, zwykle opatrzone logiem danej firmy. Mogą to być kubeczki, parasolki, podkładki pod mysz lub t-shirty. Ludzie cenią takie upominki, zwłaszcza gdy nie trzeba zbierać punktów przez rok, aby dostać choć niewielką niespodziankę. Drugim typem programów jest system, który jest oparty na emocjach. Dzięki budowaniu pozytywnej więzi emocjonalnej z konsumentami można stworzyć naprawdę długotrwałe relacje. Potrzebują znaczniejszych nakładów finansowych, niż pierwszy typ programów, jednakże efekty z nimi powiązane są także dużo lepsze. Trzeba dokładnie przygotować strategię, by prowadzić rzeczowe działania. Szczególnie cenione są np. spotkania z klientami, kluby lub konkursy, w jakich można wygrać atrakcyjne nagrody. Ostatnim typem programów są systemy opierające się i na pożytkach, i na emocjach. Firma nie tylko tworzy emocjonalne relacje, ale też oferuje swoim klientom szereg nagród, które można otrzymać w zamian za na przykład robienie cyklicznych zakupów.

Jeżeli pragniesz owocnie przywiązać klientów do swojej firmy, musisz dobrać programy lojalnościowe, które są doskonale dopasowane do rodzaju prowadzonej przez ciebie działalności – więcej informacji na stronie. Trzeba też pamiętać, by klient mógł bez problemu sprawdzać stan swoich punktów oraz wiedzieć, na co można je zamienić. Wyłącznie wtedy będziesz cieszyć się lojalnością klientów, powracających do ciebie za każdym razem, gdy będą potrzebować wytwarzanych przez ciebie wyrobów bądź proponowanych w twojej firmie usług.