Zakładamy swoją działalność gospodarczą

Rzeczywistość jest tak, że w dzisiejszych czasach wszyscy możemy założyć przedsiębiorstwo. Nie jest to jakieś trudne zadanie, ale wiele osób nadal posiada wiele obaw. Czemu? Bo często brak im kogoś, kto po kolei poprowadziłby ich przez każdą zawiłość związaną z zakładaniem własnej działalności. Jednak to jedynie nasze obawy, bo jest wiele instrukcji typu jak założyć firmę krok po kroku. Najważniejsze to chcieć i zacząć, reszta będzie efekt kuli śniegowej.

Rozmowy biznesowe
Autor: Baltic Development Forum
Źródło: http://www.flickr.com
Jasne jest, że nie każdy nadaje się do tego by mieć firmę, ale to już temat na zupełnie inną rozmowę, bo na sto procent każdy firmę są w stanie założyć . Potem zatrudnia się pracowników i dochodzi głowienie się, w jaki sposób rozwiązać wszystko z innymi państwowymi instytucjami. Bo jak można się domyślić konieczne jest zgłoszenie pracownika do zus.

Tak w rzeczywistości nie trzeba wiedzieć, kiedy i w jaki sposób to zrobić, bo jedyne co musimy to przejść się do ZUS-u i tam dostaniemy wszystkie potrzebne wiadomości. Poza tym, jeżeli mamy wiele obaw to możemy też pójść do prawnika, który wytłumaczy nam, co i jak należy robić w odpowiedniej kolejności, żeby po czasie nie było trzeba płacić jakiś kar.

Macierzyński urlop a działalność gospodarcza Kobiety najczęściej obawiają się, że ciąża przekreśli ich karierę. Ale dziś nie jest to wcale tak oczywiste, bo da się później kontynuować swe zawodowe życie, a urlop macierzyński to po prostu czas dla dziecka. W czasie urlopu przysługuje nam zasiłek (zobacz https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-okres-wypowiedzenia-umowy-o-prace) (zobacz kp wzór) macierzyński a działalność gospodarcza. A gdy mamy własną działalność gospodarczą to powinniśmy brać pod uwagę to, że powinnyśmy w trakcie urlopu macierzyńskiego opłacać składkę chorobową.

Jest ona w konkretny sposób obliczana. Oczywiście musimy też iść do ZUS-u z wypełnionymi papierami oraz z aktem urodzenia bobasa, do tego jeszcze trzeba napisać podanie o zasiłek macierzyński. Po złożeniu kompletu dokumentów można być pewnym, że dostaniemy zasiłek. Nie możemy sobie odpuszczać składania dokumentów.

Bo części kobiet zdaje się, że skoro posiadają własną działalność, to im się nie należy, że nie mogą starać się o tego rodzaju zasiłek, a jak wiadomo te pieniądze im się należą, więc nie ma, co się zastanawiać. Trzeba skompletować dokumenty i pójść do ZUS-u, jeśli mamy obawy, że po porodzie nie będziemy mieli na to czasu, to zamiast aktu urodzenia, można przynieść oświadczenie od lekarza z prawdopodobną datą porodu, a potem ktoś może donieść akt urodzenia.