Mieszkaniowa wspólnota – zadania

Nabywając mieszkanie w mieszkalnym bloku właściciel automatycznie zostaje członkiem wspólnoty. Może się to wydawać nieco dziwne, ale rzeczywiście tak jest. Podczas budowania obiektu developer cały czas jest właścicielem działki, a w chwili transakcji zakupu na praktycznie każdego lokatora zostaje przekazana własność jego lokalu.

Po sprzedaniu wszystkich lokali pozostaje jeszcze wspólna część budynku, czyli schody, korytarze, windy i właśnie te elementy w swoje władanie przejmuje wraz z gruntem Mieszkaniowa wspólnota. Zgodnie z ustawą o własności lokali już w chwili kupna jednego lokalu od firmy developerskiej następuje powstanie mieszkaniowej wspólnoty, a w skład jej muszą wejść wszyscy mieszkańcy. Nie potrzeba się do niej zapisywać, nie można się także pozbyć członkostwa, zwyczajnie każdy właściciel mieszkania automatycznie do takiej wspólnoty musi należeć.

Nie rezygnuj – kontynuuj oglądanie (http://nieruchomosci.dominplus.pl/dzialki) wciągających Cię wpisów. Znajdziesz ich stosunkowo wiele na naszej następnej witrynie. Zachęcamy!

Mieszkaniowa wspólnota ma bardzo odpowiedzialne zadanie.

bloki
Autor: Times Square Public Relations
Źródło: Times Square Public Relations

Pierwsze jej spotkanie jest najczęściej organizowane przez firmę developerską, i właśnie wtedy nastąpić powinno ostateczne przekazanie praw do wspólnej części budynku – więcej na .

Zachęcamy – naciśnij tutaj pozycjonowanie stron internetowych i przeloguj się na następną naszą witrynę. Na niej czekają na Ciebie nowe oraz interesujące wiadomości.

Do zadań wspólnoty należy w pierwszej kolejności dbanie o stan budynku, organizowanie modernizacji i remontów a także sprzątanie i wywóz śmieci. Wszystkimi sprawami powinien zajmować się zarząd wspólnoty mieszkańców, z reguły wybierany właśnie podczas pierwszego spotkania. Członkowie oraz zarząd co roku ustalają plany gospodarcze, w których dokładnie podaje się zaplanowane wydatki na nadchodzące miesiące, a poza tym ustalają kwoty zaliczek na czynsz. Często się zdarza, że wspólnota mieszkaniowa podejmuje decyzję o tym, aby zarządzanie praktycznie wszystkimi sprawami powiązanymi z administrowaniem budynku zlecić zewnętrznej firmie. Liczne wspólnoty mieszkaniowe w Łodzi zarządzane są poprzez firmy z zewnątrz i takie wyjście doskonale będzie się sprawdzać w rzeczywistości. Oddanie spraw wyspecjalizowanej firmie może pozwolić na znaczne oszczędzenie pieniędzy i czasu jej mieszkańców, przede wszystkim dlatego, że zatrudnione są w niej osoby doskonale znające się na wszystkich problemach pojawiających się w trakcie eksploatacji budynków.