Zaawansowane bazy danych, które można wykorzystać na mnóstwo sposobów. Big Data- zagrożenie dla naszej prywatności czy doskonały sposób na dotarcie do potrzeb klienta?

Całkiem niedawno niezwykłą popularność na świecie oraz w kraju zdobyło Big Data. Wielu z nas nie wie czym jest lub kojarzy negatywnie, jako sposób pozyskiwania danych użytkowników. Niewielu jednak wie, jak duże korzyści możemy mieć z gromadzenia tak dużej ilości zróżnicowanych danych.

Dane liczbowe
Autor: Marcos Gasparutti
Źródło: flickr.com
Big data to szereg narzędzi, dzięki którym możliwe jest gromadzenie i porządkowanie bardzo dużych ilości danych. Dane te można wykorzystać przykładowo do analiz czy też badania rynku. Jakiś czas temu Big Data w Polsce wzbudziła niemałe zamieszanie, po którym mnóstwo osób zaczęło obawiać się tego typu nowych rozwiązań. Big Data gromadzi dane (zobacz przetwarzanie danych osobowych), głównie dane o różnych użytkownikach a także klientach firm, jednakże uzyskuje je nie łamiąc prawa – więcej informacji na tej witrynie. Obawy biorą się głównie z tego, że myślimy, że dane są wykradane jak również mają działać na naszą niekorzyść. Wykorzystując Big Data możemy jednak jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby klientów oraz prezentować im rozwiązania, których potrzebują najbardziej. Gromadzenie i analizowanie tego typu danych nie jest łatwym zadaniem, ponieważ jest ich naprawdę bardzo wiele, dlatego też wykorzystywane są w tym celu odmienne narzędzia analityczne.

Tego typu rozwiązania mogą mieć szerokie zastosowanie w biznesie, ale również w bankowości. Big Data w bankowości to między innymi wszystkim przewidywanie potrzeb klienta tudzież dopasowywanie do nich najkorzystniejszej oferty. Niektórzy mogą uważać, iż wykorzystanie danych klienta w celu zdefiniowania jego potrzeb w rzeczywistości może służyć tylko wykorzystaniu jego pieniędzy. Bank ma w tym swoje korzyści, jeżeli klient zdecyduje się na proponowaną ofertę, ale także klient będzie z niej zadowolony, kiedy spełni ona wszystkie jego wymagania. Mówiąc o Big Data musimy pamiętać, że przynosi korzyści jednocześnie dla klientów jak i dla przedsiębiorców, wykorzystując nasze dane, które powszechnie udostępniamy – więcej informacji: . W obecnych czasach, gdy internet jest codziennością, nieuniknione jest, aby w takie sposób analizować tudzież wykorzystywać gromadzone dane użytkowników oraz klientów.

Przede wszystkim nie należy się bać Big Data, gdyż jest to narzędzie mające służyć lepszemu dopasowaniu oferty firm do potrzeb klientów. Dzięki gromadzeniu jak również analizowaniu tak dużej liczby danych możemy stworzyć lepsze produkty jak również oferować lepsze usługi, które mogą spełnić potrzeby najbardziej wymagających klientów.