Z Niemcami w handlu wyborowo się rozumiemy

Nasza historia jest bardzo zawiła, mamy inne podejście do wielu spraw, związek nasz łatwy nie był i nadal nie jest, chociaż teraz jest nieco lepiej, ale nie idealnie – mówi Polak do Niemca, na to ten drugi odpowiada: ale jest przecież jedna dziedzina, w której rozumiemy się bez słów? Polak aż się zakrztusił, bo do głowy przyszły mu bardzo dwuznaczne myśli. Niemiec również się roześmiał, bo wie, że mogło to zabrzmieć zabawnie. Po chwili już jednak poważni potwierdzili, że rozumiemy się bez słów w interesach, w handlu między naszymi krajami.

Flaga Polski
Autor: roovuu
Źródło: http://www.flickr.com
Wiadomo, że tak serio nie jest idealnie. Mają na to wpływ także różnice statystyczne i ochłodzenie koniunktury, więc obroty są niższe, niż przykładowo, w 2011 roku. Jednakowoż, Niemcy pozostają wciąż naszym partnerem gospodarczym numer jeden (25 procent). Dalej znajdują się Wielka Brytania, Czechy czy Francja.

Najkorzystniejsze stosunki utrzymuje nasz kraj z Zagłębiem Ruhry (aż 23 procent całych obrotów z naszym zachodnim sąsiadem). Dlaczego tak się dzieje? Sprawa jest bardzo prosta, Polonia jest tam najliczniejsza, a tradycyjne więzi z Polską wpływają także na lepszą aktywność regionu. Bawaria jest jako druga, Następnie Badenia i Saksonia Dolna (łącznie 37 procent). Dalej już jest cienko. Z landów, graniczących bezpośrednio z Polską z Brandenburią współpraca układa się najlepiej (6,3 procenta).

Radośni ludzie
Autor: Locus Research
Źródło: http://www.flickr.com

Jak twierdzą eksperci, by osiągać jeszcze lepsze wyniki w handlu wymagane jest, żeby Polska, jak i Niemcy poradziły sobie z tak zwanymi „wąskimi gardłami”. Za najważniejszy uchodzi transport. Niestety, transport z Niemiec do Polski i na odwrót nie należy do idealnych. Według specjalistów wina leży po obu stronach. My mamy opóźnienia w budowie dróg, Niemcy zaś na kolei (więcej informacji o transporcie Niemcy – Polska znajdziesz na stronie internetowej: transport z terenu niemiec do polski).

Ten odnośnik do witryny pokaże Ci większą ilość danych na omawiany wątek, który tak bardzo Cię zainteresował i zwyczajnie wciągnął.

Niezmienne od dawna najważniejszą pozycję w handlu zajmują maszyny (w imporcie, jak i w eksporcie). Z tej gałęzi gospodarki czerpiemy 20-25 procent obrotu, i to w obu kierunkach.

Nie zwlekaj! Jeżeli zainteresował Cię nasz wpis, to czytaj również nakrętki calowe następne informacje na ten materiał. Przygotowaliśmy je dla Ciebie z przyjemnością.

Na kolejnym miejscu znajduje się branża auto-motoryzacyjna i metalowa, dalej chemia i tworzywa sztuczne. Branża spożywcza, papierowa, czy paliwowa stanowią mniej, niż 5%.