Z jakiej przyczyny wskazane jest zatrzymywać dokumentację otrzymywaną od chlebodawcy?

Słuchając ostatnio ekonomicznych serwisów możemy odnieść wrażenie że wbrew powszechnym opiniom żyje się nam coraz to lepiej. Wzrasta wewnętrzna konsumpcja, a to znaczy że wydajemy więcej. Zarazem mamy względnie małą inflację. Spora część tychże wydatków są to potrzeby wykraczające poza podstawowe i to bez względu na to czy zarabiamy 3500 brutto czy tyle ile wynosi najniższa krajowa. Dlaczego zatem mamy inne odczucia? Mym zdaniem dlatego że nie przywiązujemy wagi do ekonomicznej edukacji i nie rozumiemy jej reguł czego dowodem może być to iż kończy się rok podatkowy i zaczynamy dopiero dzisiaj interesować się swymi finansami, na co dzień niestety nie przywiązujemy wagi do tego w jaki sposób spełnia swoje obowiązki nasz chlebodawca. Większa część z nas jest zadowolona iż na konto bankowe regularnie wpływa wynagrodzenie.

praca
Autor: John Davis
Źródło: http://www.flickr.com
Często nie zwracamy uwagi na to, że powinniśmy dostawać co miesiąc druk RMUA – jest to informacja dla pracobiorcy i ZUS (zobacz ile brutto to netto umowa zlecenie) o opłacanych przez pracodawcę obligatoryjnych składkach zdrowotnych i emerytalnych. Każdy z nas jest w stanie wówczas zweryfikować czy odprowadzane są one w prawidłowej wysokości. Zapewne większa część szefów to uczciwi ludzie porządnie spełniający swe zadania. Druczek RMUA przydać się może również w czasie wizyty u doktora bowiem jest on traktowany jako dowód ubezpieczenia zdrowotnego. Jest to szczególnie ważne dla ludzi posiadających dzieciaki jako że posiadanie przez nas ubezpieczenia oznacza, że nasze maluchy są ubezpieczone. Tłumaczyć nikomu nie musimy jak to jest istotne. Jak wspomniano na początku tego tekstu zbliża się okres składania deklaracji skarbowych – amortyzowanie do 3500 brutto.

podatek
Autor: Robert F. W. Whitlock
Źródło: http://www.flickr.com
Najbardziej poszukiwaną informacją będzie niechybnie wielkość odliczenia od podatku. Dane takie możemy otrzymać w skarbówce. Tradycjonaliści blankiet PIT wypełniają na papierze, ale Ministerstwo Finansów zachęca podatników do korzystania z elektronicznej formy rozliczeń. Jest to stosunkowo proste i nie różni się bardzo od tradycyjnej metody, tyle że nie musimy wykorzystywać kalkulatora jako że program przeprowadza za nas tą operację.

Czy nasz wpis wydaje Ci się intrygujący? Pragniesz zgłębić dużo treści na zbliżony temat? Zatem idź tu biuro patentowe w polsce i przeczytaj następny opis.

Starczy w stosowne rubryki wpisać dane od chlebodawcy lub pracodawców czy inne podlegające opodatkowaniu dochody – .