Z jakiego powodu kobieta pracująca na stanowisku sprzedawcy w osiedlowym kiosku musi znać choć podstawy rachunkowości

Gdy ustawodawca zmienił prawo i zobligował właścicieli niedużych kiosków do posiadania kas fiskalnych, to wielu ekspedientów zastanawiało się, w jaki sposób sprawnie obsłużyć klientów spieszących się na tramwaj – w końcu każdej kobiecie kupującej w pośpiechu prasę należy wydrukować i wręczyć paragon. Polacy z reguły nie biorą paragonów, więc ów problem niejako sam się rozwiązał. Jednakże osoba zatrudniona w kiosku powinna mieć o wiele większą wiedzę, daleko wykraczającą poza, bądź co bądź, mało skomplikowaną umiejętność obsługi kasy.

sklep
Autor: Engyles
Źródło: http://www.flickr.com
Każdy handlowiec przed podjęciem pracy powinien skończyć stosowny kurs, żeby uzupełnić swoją wiedzę lub zdobyć kompletnie nowe kwalifikacje. Kobieta pracująca w kiosku musi oczywiście umieć obsłużyć terminal płatniczy, a także znać choćby elementarne zasady przeprowadzania inwentaryzacji. Dodatkowo profesjonalny handlowiec potrafi uzupełnić formularz faktury vat oraz wystawić rachunek. Nawet jeżeli w kiosku takie kompetencje nie są potrzebne, to dzięki wiedzy teoretycznej można bez trudu zauważyć ewentualne błędy w rachunkach otrzymanych od np. dostawców.

W kioskach kupujemy niepokaźne rzeczy, zatem wystarcza nam zwykły paragon, a niemal zawsze i on, jak już nadmieniliśmy, bywa niepotrzebny. Jednakże każdy handlowiec ma czuć się zobowiązany do poznania reguł, jakie obowiązują w handlu i zostały ujęte w ustawach. O ile kwestia wystawiania paragonów jest właściwie ewidentna, o tyle faktura na podstawie paragonu może być powodem konsternacji mniej wykwalifikowanej sprzedawczyni, nawet jeśli wystawienie tego typu dokumentu przekracza jej kompetencje. A o wydrukowanie faktury może przecież poprosić pani po trzydziestce, która nabyła doładowanie do telefonu.

Paragon fiskalny
Autor: Hey Paul Studios
Źródło: http://www.flickr.com
Kto planuje pracować jako sprzedawca w osiedlowym kiosku, ten powinien jeszcze na etapie rozmów kwalifikacyjnych wyróżnić się dużą wiedzą, zarówno z dziedziny finansów, jak i szeroko pojętego handlu. Gdy kandydatka bardzo dobrze wie, komu przysługuje ulga na kasę fiskalną (więcej na stronie) bądź potrafi ze szczegółami opisać proces reklamacji towarów i wymienić sytuacje, w jakich klient może starać się o wymianę konkretnego artykułu, to ma bez dwóch zdań o wiele większe szanse niż mniej doświadczona konkurentka. A w dzisiejszych czasach wykształcony ekspedient jest niczym skarb, ponieważ po części od jego umiejętności zależy wysokość zysków.