Wykorzystanie wyłączników krańcowych i styczników

W branży elektronicznej istnieje niemało pojęć, których zdefiniować nie potrafi większość ludzi. Czasem dotyczą one podzespołów, stosowanych w sprzętach których używamy codziennie. Dobrze jest posiadać wiedzę, w jaki sposób działają otaczające nas sprzęty.

Nazwy takie, jak wyłączniki krańcowe, czy styczniki zapewne nic nie mówią większości z nas (wyłączniki krańcowe WK). Okazuje się, że są to przydatne urządzenia elektroniczne, pozwalające na zdalną obsługę maszyn i sprzętów. Używane są do sterowania i monitorowania skomplikowanych urządzeń technologicznych, stosowanych na przykład w nowoczesnych zakładach produkcyjnych, ale ich zastosowanie znajdziemy również w przedmiotach codziennego użytku, jak np. zmywarka do naczyń. Wyłączniki krańcowe to wyspecjalizowane czujniki, przy pomocy których można kontrolować pracę urządzeń elektrycznych.
Kable
Źródło: nadmorski24.pl

Za sprawą impulsu elektronicznego, do urządzenia dostarczana jest odpowiednia informacja. Najczęściej stosowane jest rozwiązanie, w którym znajdują się dwa odrębne moduły: jeden dla funkcji początkowej, jak na przykład start, czy otwarcie, drugi dla zadania końcowego, typu stop, zamknięcie. Dzięki takiemu układowi, maszyna posiada informację, w którym momencie ma rozpocząć swoją pracę oraz kiedy ją zakończyć. To rozwiązanie jest często używane na taśmach produkcyjnych, przy których znaczna część zadań została zautomatyzowana. Rzecz jasna, do prawidłowego funkcjonowania całego systemu, poza krańcówkami, wykorzystuje się wiele innych części, natomiast to właśnie wyłączniki krańcowe pełnią w układzie główną rolę.

Styczniki to szczególnego rodzaju przekaźniki, przekazujące impuls do rozpoczęcia działania przez maszynę. Krótko mówiąc, stycznikiem nazwiemy elektryczny łącznik, aktywujący dany mechanizm, który uruchamia się metodą inną niż manualna. Z takim elementem spotkamy się np. w konstrukcji zmywarki z programatorem, która włącza się dopiero wtedy, kiedy wykonamy szereg działań wstępnych, a później wskażemy jeden z programów i wciśniemy przycisk start. Wciśnięcie przycisku aktywuje stycznik, który uruchamia cały mechanizm. Przykłady styczników na stronie . Opisywane styczniki są wyjątkowo chętnie wykorzystywane w różnego typu urządzeniach, ponieważ są dość małych rozmiarów i mają małą masę, a przy tym są niezawodne i bardzo trwałe.