Wykaz mniej znanych urządzeń technicznych, używanych w najróżniejszych dziedzinach przemysłu.

Sprawdzając ofertę niejednego sklepu przemysłowego można w nich zobaczyć urządzenia, o których wiele osób nawet nie miało okazji słyszeć, a co dopiero zobaczyć, jak one działają. Niektórych z nich się używa w przemyśle motoryzacyjnym czy chemicznym, i zobaczyć je można na przykład w samochodowym warsztacie.

Z kolei inne są niezbędne w magazynach czy halach produkcyjnych, gdzie konieczne będzie utrzymanie odpowiednich wartości wilgotności oraz temperatury. Jednymi z urządzeń tego typu są kompresory powietrza. Choć przy nich można powiedzieć, że wiele osób już się z nimi spotkało podczas tankowania. Jednak tam widać tylko część kompresora przeznaczoną dla kierowców, a całe wnętrze jest schowane za obudową. Ale gdyby się ludzi przyjeżdżających na stację zapytać, z jakich elementów takie urządzenie może się składać, to zapewne większość z nich nie potrafiłaby odpowiedzieć na tak postawione pytanie.
sprężarka śrubowa
Źródło: http://pneuma.pl

A kompresor, który można zobaczyć – strona – na przykład w warsztacie samochodowym, przeważnie się składa z trzech głównych elementów, czyli silnika, sprężarki oraz zbiornika na sprężony gaz. O ile kompresory jest jeszcze jakaś szansa zobaczyć podczas pracy, o tyle osuszacze adsorpcyjne będzie już ciężko.

Odkryj kolejne podobne niezwykle użyteczne źródło informacji na objaśniany temat – kliknij tu oraz poznaj więcej w serwisie osuszacz.

Te maszyny wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie będzie wymagana bardzo mała wilgotność atmosfery, to znaczy w magazynach i halach produkcyjnych. Często sięga po nie przemysł chemiczny, farmaceutyczny i spożywczy, w których muszą być zapewnione odpowiednie normy podczas produkcji.

Mając na uwadze specyfikę tych gałęzi przemysłu jest duża szansa, że wraz z osuszaczami powietrza w jednej hali mogą się pojawić generatory azotu. Jak sama ich nazwa będzie wskazywać, ich główną rolą ma być wytwarzanie azotu o dużej czystości z powietrza atmosferycznego. Dzięki temu nie ma konieczności jego dowożenia w butlach, tylko uruchamia się przenośną maszynę i azot jest do użycia. Oprócz tego można uniezależnić się zupełnie od dostaw napełnionych butli, bo azotu w powietrzu raczej długo nie braknie.