Selekcjonowanie wzoru nagrobka dla tych, którzy odeszli ze świata żywych

Pomimo iż czasy teraźniejsze nazywa się cywilizacją śmierci, to przeciętny człowiek nie przywykł do obrazu śmierci. Istota ludzka XXI wieku chce ustrzec się starości i przemijania, bo boi się końca własnego życia. Przeważnie osoby cierpiące po utracie kogoś bliskiego zaprzeczają śmierci, oddalają jej rzeczywistość, odsuwają się od kontaktów z ludźmi, separują się, wycofują się do swojego wnętrza, żeby w samotności doświadczać żałobę.

nagrobek

Niektórzy identyfikują się ze zmarłym poprzez przyjmowanie jego sposobów ubierania się, zachowania, mówienia, czy gestykulacji. Idealizują umarłego, powracają do miejsc, w których przetrwali z nim wspólne chwile.Pierwszym krokiem procesu żałoby musi być akceptacja realności śmierci. Nie bez ważności jest symbolika noszenia w okresie żałoby, ubrań w czarnym kolorze. Żałoba, to czas nieodzowny na lament, przyswojenie smutku, pomilczenie w samotności, powspominanie z przyjaciółmi. Jest to czas, w którym nie myśli się o wzorach nagrobków.

Procesu żałoby nie można przyspieszyć. Jedna osoba będzie doświadczała straty przez rok, druga przez dwa lata, a jeszcze inna wcale nie pogodzi się z brakiem bliskiej osoby. Można zezwolić sobie na wzruszenie, sprzeciw, gniew, ale i pomoc familii i znajomych, którzy odciążą przy organizowaniu pochówku. Będą przy nas też w czasie selekcjonowania wzoru nagrobka, bo często jest połączony z silnymi emocjami. Zasadniczym kryterium wyboru stale okaże się budżet.

Dobór kamienia, to najtrudniejszy i niezwykle ważny etap przy wyborze pomnika. Różnorodność kamienia na polskim rynku jest w stanie przyprawić o ból głowy – doczytaj na . Bezsprzecznie doskonałą jakością i renomą cieszą się nagrobki – (polecane) granitowe. Większość dostępnych na rynku wersji granitu ma podobne własności.

cmentarz
Autor: Ben Schumin
Źródło: http://www.flickr.com

W naszym kraju pomniki przeważnie realizuje się z granitu, jaki bez względu na rodowód jest tworzywem nadzwyczaj długotrwałym – nagrobki granitowe. Każdy nagrobek – (sprawdź informacje) granitowy winien wytrwać od kilkudziesięciu do nawet kilku wieków. Oczywiście pod zastrzeżeniem solidnej troski i konserwacji. Przeważnie zakłady kamieniarskie dysponują wzorami grobowców, jakie mogą być korzystne w podjęciu decyzji.