Wybór organizacji pozarządowej, której oddasz 1% podatku, jest tylko twoją decyzją

Organizacje pożytku publicznego, które prowadzą działalność w sferze zadań publicznych, takich jak ochrona zdrowia, ochrona środowiska, pomoc społeczna, edukacja, pomoc osobom niepełnosprawnym, dostają, na swoje działania, fundusze m.in. z odpisów 1% podatku dochodowego od osób fizycznych.

rozliczenia
Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com
Nasze prawo daje sposobność podatnikom, odpisania 1% należnego podatku za dany rok, na rzecz organizacji pożytku publicznego. Pismo o wpłacenie 1% podatku dochodowego od osób fizycznych właściwego fiskusowi, jest nierozerwalną częścią oświadczenia podatkowego, składanego w deklaracji PIT – 36 lub PIT (zobacz pit koszty uzyskania przychodu) – 37.

Zainteresował Cię prezentowany tekst? Jeśli tak, to wejdź na ten odnośnik – to bardzo wciągająca treść, która również okaże się warta Twojego zainteresowania.

Za pomocą takiej procedury, płatnik może świadomie postanowić, na jakie faktycznie cele chce przeznaczyć 1% swojego podatku należnego państwu.

Pomimo, tego iż wiele płatników głowi się, nad ideą oddawania organizacjom non-profit tak małej kwoty, to z każdym rokiem przybywa Polaków wskazujących organizacje pożytku publicznego we własnym druku podatkowym. Wzrasta świadomość, że mimo wszystko zbiorczo otrzymuje się dużą sumę a w związku z tym wsparcie daje namacalne rezultaty . Warto zatem przeznaczyć trochę czasu i zasięgnąć informacji jak oddać 1% podatku – . A czynność ta, nie jest wcale trudna . Należy tylko w składanym zeznaniu wymienić organizację pozarządową, którą chce się wspomóc finansowo, wymieniając jej numer KRS. Kolejno urząd skarbowy prześle organizacji pożytku publicznego, wskazaną w deklaracji podatkowej, 1% odprowadzanego do urzędu skarbowego podatku za dany rok podatkowy.

rozliczenia podatkowe
Autor: Wilson Hui
Źródło: http://www.flickr.com
Zasadniczo największa liczba płatników wskazuje największe fundacje. Fundacje, o których sporo się słyszy, te które prowadzą dynamiczne działania promocyjne. Te opp, które rozciągają własne działania na szeroką skalę. Poprzez takie działania, rośnie świadomość społeczeństwa, że warto w ogóle przekazywać organizacjom pozarządowym 1%. Aby oddać 1% podatku lista organizacji jest długa, warto jednak przyjrzeć się regionalnym działalnościom. Takim, które cieszą się dużym zaufaniem i których wyniki funkcjonowania zobaczyć można w najbliższym otoczeniu. Rejestr organizacji pożytku publicznego – nazwę, adres, numer rachunku bankowego, odnaleźć można na stronie www Ministerstwa Sprawiedliwości, na stronie internetowej Stowarzyszania Klon/Jawor oraz na stronie www akcji społecznej 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.