Wspólnota Europejska i jej metody na wyróżnianie przedsiębiorstw

Jak wszyscy wiemy przystąpienie do Wspólnoty Europejskiej Polski miało sporo zwolenników, ale miało również duże grono przeciwników. Niewiele osób, które z dezaprobatą przyglądało się akcesowi Polski do Wspólnoty zmieniło zdanie. Nawet interesujące projekty i prawa pozwalające na wykazanie się najlepszym organizacjom, nie są w stanie przekonać pewnych ludzi, że Wspólnota Europejska nie ma zamiaru szkodzić, a ma za zadanie wspierać.

EICC
Wiele pomysłów UE zrzesza jedynie organizacje, które same chcą w nich uczestniczyć, po sprawdzeniu przez organy Unii, czy organizacja spełnia normy, nic nie stoi na przeszkodzie, by organizacja połączyła swe siły np. z emas. Jest to system zarządzania środowiskowego, w dużym stopniu przypominający zasadami normę ISO 14001. Zresztą w 2001 roku treść tej normy została włączona do rozporządzenia EMAS – szczegółowe informacje.

System ten zrzesza wiele przedsiębiorstw, firm oraz organizacji o czym wspominano wcześniej. Główne założenie systemu jest bardzo proste mianowicie chce on wyróżniać te działalności, które ciągle się doskonalą w aspektach związanych z działalnością środowiskową, a jeśli zdarzają się im jakieś pomyłki to są one niewielkie. Tak, więc system EMAS wyróżnia firmy, które chcą się rozwijać w myśl zasad zrównoważonego rozwoju. W naszym kraju w systemie zarejestrowanych jest jak na razie 45 firm, co związane jest z prestiżem, bo firmy te musiały pokazać, że ekozarządzanie nie jest im straszne.

jakość
Autor: parylo00
Źródło: http://www.freeimages.com

Jeżeli chodzi o zarządzanie ludźmi, to wszyscy menedżerowie doskonale zdają sobie sprawę że niezbędne jest odpowiednie zarządzanie zasobami ludzkimi. Istnieją różnego typu teorie zarządzenia, kodeksy, które stawiają pewne przedsiębiorstwa pod tym względem wyżej niż pozostałe, należy do nich między innymi eicc. EICC to kodeks w którym zawarto jak powinna zachowywać się organizacja, kodeks, który ma za zadanie podwyższyć standardy pracy.

Jeżeli jakaś firma, chciałaby wykazać, że dobro pracownika, jego bezpieczeństwo jest dla nich ważne, to podpisuje się pod tym, co jest zapisane w kodeksie. Kodeks ma być holistycznym spojrzeniem na proces dostaw. Ponieważ cały projekt został stworzony z myślą o przedsiębiorstwach, które projektują oraz wprowadzają na rynek towary lub oferują produkty i usługi, które są wykorzystywane przy produkcji towarów elektronicznych. Jest to, więc kodeks skierowany do firm (zobacz kilometrówka) z sektora elektronicznego i ma on być zastosowany względem dostawców jak też podwykonawców.