Własna firma w Polsce? Standardowe zjawisko. Wielka strata, że urzędnicy do końca tego nie rozumieją

Polska firmą stoi, można tak powiedzieć, gdy zestawimy, jaka jest ich ilość. To normalnie uderzające, iż nasza gospodarka jest napędzana przez średnie i małe przedsiębiorstwa, a co więcej, Polska nie jest na pewno rajem dla przedsiębiorców. Skąd więc tego typu popularność tego typu inicjatyw? Można zaryzykować stwierdzenie, że wielką rolę odgrywa tutaj czynnik zatrudnienia. Skoro trudno znaleźć pracę, więc naturalnym rozwiązaniem jest wykreowanie swojego miejsca pracy. Jednakowoż są też inne wytyczne takiej sytuacji.

w pracy
Autor: hackNY.org
Źródło: http://www.flickr.com
Pierwszy który pojawia się na myśli to taki mówiący o tym, iż Polak to wielki indywidualista, sam wie, jak ma coś załatwić. Skoro szef nie wie, to trzeba odejść z pracy i zrobić coś na własną rękę. Nasz rodak więc to oryginał, jaki lubi działać, nie lubi oczekiwać, powinien mieć swoją szansę, jaką odpowiednio wykorzysta. Tak samo możemy dodać, iż ma to swoje znaczenie historyczne, ponieważ skoro jesteśmy takimi indywidualistami, to ogromną rolę odgrywa też sprawa szefowania. Nie chcemy, by ktoś nam szefował, chcemy mieć coś swojego. Nieco więcej na temat: .

Tak też było w naszych dziejach. Przez znaczącą część ktoś nami rządził, lecz co jakiś czas powstawaliśmy, gdyż nie mogliśmy już dłużej tego zaakceptować. Może również stąd wynika ta potrzeba własnego biura i firmy, ta potrzeba czegoś swojego drzemiąca w każdym z nas. Z drugiej strony, polskie państwo zachowuje się czasem jak najeźdźca, ponieważ zamiast docenić taką chęć do działania Polaków, to działanie, jakie napędza gospodarkę, wymyśla jakieś dziwne regulacje, prowadzi nadmierne kontrole, ogólnie utrudnia życie. Jednocześnie urzędnicy podchodzą do właściciela firmy jak do potencjalnego oszusta lub osobę gorszą od siebie. Oczywiście, iż nie wszyscy tak się zachowują. Są profesjonalni urzędnicy, podobnie, jak są nieuczciwi właściciele firm, niemniej klimat po prostu nie jest korzystny i to jest niestety fakt, o którym nie można nie wspomnieć.

A przez taki klimat wielu młodych ludzi, którzy być może planowali swoją działalność zastanowią się dwukrotnie, czy faktycznie na to się zdecydować. Najbardziej niepokojące natomiast jest to, iż jeśli tego nie zrobią, to mogą wyjechać za granicę, na przykład do Anglii i tam założyć firmę, gdzie przepisy są bardziej przyjazne dla przedsiębiorców. Warto wcześniej też sprawdzić jakie rzeczy będą nam potrzebne w naszej firmie, np. dowiedz się więcej, jeśli zainteresowałeś się tematem.