Wirtualizacja: za i przeciw

Dziś technologia oraz powiązane z nią dziedziny nauki oraz pracy są bardzo rozwinięte. Niemal dzień w dzień odnotować można następny postęp w tejże dziedzinie, który jest w stanie ulepszyć nasze życie. Co interesujące znaczna grupa osób z nas na co dzień nie dostrzega jak bardzo różne wynalazki uprościły nam funkcjonowanie oraz jak wiele czasu jesteśmy w stanie dzięki nim zaoszczędzić.

Nowoczesne technologie
Autor: Barta IV
Źródło: http://www.flickr.com

Rzecz jasna nie wszyscy muszą się znać choćby na komputerach, które przecież są stosowane przez nas do pracy i do rozrywki. To, iż się nimi posługujemy nie oznacza, że musimy precyzyjnie znać ich konstrukcję oraz zasady działania. Z tego powodu, nie wszystkim znane są interesujące metody, które są dzisiaj stosowane w dziedzinie IT.

Jednym z nich może być na pewno wirtualizacja serwerów i desktopów, która dla mnóstwa profesjonalistów okazała się prawdziwą pomocą. Dla laików, czyli ludzi którzy zwyczajnie nie znają się na zawiłościach świata informatycznego, hasło to nie oznacza nic konkretnego.

Jednak ludzie, którzy wiedzą mniej albo więcej o tymże temacie rozumieją jak wirtualizacja serwerów i desktopów może pozytywnie rzutować na ich pracę. Takiego rodzaju oddzielenie systemów albo również aplikacji od zasobów, z jakich korzystają przydaje się zwłaszcza wówczas gdy następuje uszkodzenie konkretnego sprzętu właśnie.

Komputery w sieci
Autor: Blogging Dagger
Źródło: http://www.flickr.com

Wówczas bowiem system nie jest uzależniony od danego sprzętu, dzięki czemu może doskonale funkcjonować na każdym innym.

Takie metoda daje nam platforma wirtualizacji, która jakby ukrywa używany sprzęt oraz udostępnia systemom czy aplikacjom funkcjonowanie w środowisku, które nie jest zależne od konkretnego sprzętu. Choć tego rodzaju platforma wirtualizacji jak i cały proces z nią związany posiada sporo sprzymierzeńców, są osoby dla których takie metoda ma sporo wad.

Jedną spośród nich jest rzekomy spadek wydajności, który rzeczywiście może być zauważalny ale teraźniejsza technologia skutecznie walczy z tymże kłopotem. Wielu twierdzi także, że wirtualizacja może być niezwykle kosztowna co jak się okazuje nie jest wcale prawdą. Najbardziej podstawowe instrumenty niezbędne do jej wykonania nierzadko są udostępniane zupełnie za darmo.