Warto utworzyć swój interes

Prywatna działalność to w pewnym sensie sukces. To etap, kiedy można uniezależnić się od szefa i konstruować strategię działań na własnych zasadach. Możliwość uzyskania dofinansowań z UE to całkiem ciekawa perspektywa. Nie ma po co dłużej zwlekać – czas założyć firmę.

Najczęściej największym kłopotem jest opracowanie dobrej koncepcji na biznes. Po pokonaniu tej bariery musi być już z górki. Działalność gospodarcza to niestety koniec spokoju z dokumentami – przejmujemy sprawy, nadzorowane przez szefa i księgowość. Wszystko jest jednak coraz łatwiejsze, dlatego, że już do zastanych struktur dochodzi cyfryzacja – nawet działalność też można otworzyć sprzed własnego komputera. Obce podatki i składki dzięki aplikacjom można szybko opanować, przydatny bywa nawet zwykły kalkulator ZUS.

Jak założyć firmę?

Od niedawna w Sieci możemy łatwo założyćzainicjować działalność. Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej to jest systemem, który ułatwia nie tylko zakładanie firmy. Przechowuje też informacje o istniejących firmach, udostępnia też w bezpieczny sposób potrzebne dane. Wszyscy, którzy postanowili samodzielnie działać na rynku muszą uzupełnić formularz CEIDG-1 i przekazać go elektronicznie. Dzięki temu działalność zostaje zgłoszona do urzędu skarbowego i do ZUS-s, a może zaczynać zaraz po przyjęciu formularza CEIDG-1.

Koniec dotacji

Żeby ułatwić sobie start, konieczny jest duży kapitał. W tym celu działały dotacje unijne dla firm. Niestety te ułatwienia się powoli kończą, warto przyspieszyć decyzję o własnej firmie, ale ostatnie konkursy to właśnie 2012 rok. Im bardziej nowoczesna firma, tym większe szanse na dotację, a wymagania są dosyć skomplikowane. Koniec dofinansowań to też coraz mniej przyjazne konkursy. Nie brakuje jednak specjalistów, którzy dobrze wiedzą, jak pozyskać unijne pieniądze na dobry biznes (polecane szkolenie dla firm).

Dobry czas na własną firmę?

Kryzys grozi i skomplikowana sytuacja ekonomiczna nie pozwalają na optymistyczne prognozy. Zdecydowanie dobry pomysł na biznes – www.inoffice.pl/centrum-biznesowe-chmielna/ – i innowacyjny startup lub stworzenie spółki jest szansą na walkę o sukces w trudnych czasach. Można nawet przypuszczać, że jedynym.