W wadach wymowy takich jak jąkanie konieczna jest profesjonalna terapia u specjalisty

Jąkanie jest rodzajem zaburzenia mowy, który może występować dzieci oraz dorosłych. Maluchy niezmiernie źle znoszą ową przypadłość. Może stać się powodem komplikacji z nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami. Jednak niezależnie, przypadłość tą można wyleczyć.

Przemawiające dziecko
Autor: James Brooks
Źródło: http://www.flickr.com

Nie wszystkie pauzy i rodzaje zakłóceń przepływu wysławiania można zaklasyfikować jako jąkanie. Poza rytmicznymi i bezwiednymi powtórzeniami dźwięków mogą do tego dołączyć również bezdźwięczne bloki oraz przedłużenia dźwięków – zwykle samogłosek.

Zaintrygowały Cię poniższe wiadomości? Niezwykle nas to cieszy i od razu zapraszamy Cię do wpisu autora (multibed.pl/) po następną dawkę detali.

Jąkanie można podzielić na dwa rodzaje: rozwojowe lub nabyte. Rozwojowe ma przeważnie swój początek we wczesnym dzieciństwie. Jąkanie nabyte to rzadkość. Może być ono rezultatem np. mocnego urazu głowy, bądź zażywania narkotyków.Największym kłopotem dla osób jąkających, który zawstydza i onieśmiela są powtórzenia. Bywa, że bloki i przeciąganie dochodzą później. Powstają w celu ukrycia powtórzeń. Nasilenie może mieć różne powody. Na pewno zwiększa je strach.

Z jakich przyczyn trzeba leczyć jąkanie?

Zaburzenia mowy, jak na przykład jąkanie powodują zły stan emocji a także mogą wpłynąć na ogólne funkcjonowanie. Może się zdarzyć, iż osoba jąkająca się może zacząć odczuwać trach przed mową. Osoby takie szybciej stresują się, czują zakłopotanie, wstyd, frustrację, strach, gniew, winę i często mają niską samoocenę. Jąkanie (zobacz szczegóły) rozwojowe które nie jest leczone od najmłodszych lata oprócz frustracji, negatywnych odczuć i wstydu może http://czystal.wroclaw.pl nieść wiele złych skutków w życiu dorosłym – jak choćby kłopoty ze znalezieniem pracy, zbudowaniem i utrzymaniem w związku, czy też awansem w pracy.

Jak leczyć jąkanie?

Teraz przyczyn jąkania poszukuje się w genetyce i fizjologii układu nerwowego. Jak już wspomniano – takie zaburzenie mowy da się leczyć. Fachowej pomocy może udzielić wykwalifikowany – neurologopeda. Obecnie opracowano mnóstwo metod, które mają pomóc w terapii. Często terapie skupiają się głównie na eliminacji negatywnych uczuć i postaw, których rezultatem są złe emocje oraz odczucia.