W sytuacji, jeśli przytrafi ci się uraz lub dolegliwości kręgosłupa, musisz skonsultować się z doktorem

Kręgosłup to podstawa człowieka, która pozwala trzymać mu się prosto i wypełniać przeróżne czynności. Każdego dnia bywa on poważnie obciążany przez różne ruchy bądź ciężkawe ładunki. Szkodliwie wpływa nań nieprawidłowa postawa przy chodzeniu oraz siedzeniu, zaszkodzić może także źle wyprofilowany materac. Jest dużo różnorakich chorób kręgosłupa, w każdym przypadku trzeba reagować właściwie wcześnie, żeby zachować optymalną sprawność.Zabolało? Idź do lekarza

Każdemu czasem zdarza się ból pleców, wystarczy za szybko się schylić, podnosić coś ciężkiego albo spać w niewygodnej pozycji. Bóle pleców czasem bywają związane właśnie ze schorzeniami różnorodnych odcinków kręgosłupa, zatem jeśli się powtórzą albo są wyjątkowo silne, należy skonsultować dolegliwości z lekarzem. Należy wpierw pójść do lekarza rodzinnego, a następnie wziąć skierowanie do specjalisty. W wypadku bólu lub urazów kręgosłupa idealnie sprawdzi się ortopeda. Nie należy zwlekać z tą wizytą, gdyż urazy i dolegliwości kręgosłupa poważnie ograniczają codzienne życie, jak też okazują się nad wyraz nieprzyjemne.
lekarz


Trzeba zacząć właściwe leczenie

Dobre leczenie kręgosłupa kraków może przybierać bardzo różne formy. Najczęściej specjalista przeprowadza wywiad, dokonuje oględzin oraz zaleca bardziej szczegółową diagnostykę z RTG (atomrtg.pl/) na czele. W pewnych przypadkach diagnostyka jest poszerzona o konsultacje kolejnych specjalistów, na przykład neurologa. Obraz otrzymany z prześwietlenia pozwala ocenić formę kręgosłupa i podjąć kolejne kroki. Należy wspomnieć, że w przypadku kręgosłupa rozwijać mogą się zróżnicowane choroby, sposób postępowania oraz leczenia jest zatem uzależniony od konkretnego przypadku. Nie warto podejmować działań na swój rachunek.Czasami nieodzowna staje się rehabilitacja (zobacz https://www.rehafit.org/nasz-zespol/)

W przypadku schorzeń kręgosłupa częstym sposobem działania staje się rehabilitacja. Zabiegi rehabilitacyjne w przypadku kręgosłupa okazują się bardzo różnorodne i ściśle dopasowane do konkretnych potrzeb pacjenta. Bardzo często pacjenci są poddawani zabiegom fizjoterapii, otrzymują też skierowania na masaże. W licznych przypadkach pomocne bywają zajęcia na basenie, ponieważ woda bardzo korzystnie oddziałuje na kręgosłup. Niektóre schorzenia mogą wymagać przeprowadzenia zabiegu operacyjnego.

Zobacz również – rehabilitacja nowa huta