W pewnych przypadkach grunt wymaga stabilizacji przed budową, stosuj odpowiednie metody

W sytuacji, kiedy podejmie się decyzję o budowie jakiegoś budynku lub obiektu, potrzebna jest analiza nośności podłoża. Posiada to kluczowe znaczenie dla wytrzymałości obiektu, który ma w danym miejscu stanąć, jak też dla bezpieczeństwa jego użytkowania, więc nie można tego lekceważyć. W chwili, jeśli analiza wykaże, że podłoże jest słabo stabilne, nieodzowne bywa wzmocnienie gruntu.

Zadbaj o bezpieczny grunt

Już w czasie wyboru terenu pod dom albo inny obiekt, warto zwracać uwagę na parametry podłoża i potencjalną potrzebę jego wzmocnienia. Wielkie znaczenie ma tu typ podłoża, jak również oddziaływanie czynników hydrologicznych. W momencie, jeżeli grunt okazuje się piaszczysty oraz sypki, należy wykonać profesjonalne działania związane z zagęszczeniem podłoża. Istnieje parę efektywnych sposobów zwiększenia gęstości gruntu, co pozwala dobrać metodę najlepszą dla każdego przypadku.

Konieczna jest stabilizacja gruntów odpowiednią metodą

grunt rolny
Autor: Dimitris Siskopoulos
Źródło: http://www.flickr.com

W sytuacji gruntów piaszczystych pod lekkimi budynkami uznaną metodą zagęszczania staje się ubijanie. Bazuje ono na namoczeniu gruntu małą ilością wody oraz ciągłym ubijaniu go przy pomocy ubijaków ręcznych albo mechanicznych. Jeżeli uzna się, że to za słabo albo grunt okazuje się zbyt wilgotny, można zagęszczać podłoże przy użyciu żwiru lub (https://www.cefol.eu/pl/c/folie-okienne-i-kasetonowe/66) drobniejszych kamieni. Wzięciem szczyci się również zastosowanie zastrzyków z zaprawy cementowej aplikowanej do gruntu pod ciśnieniem. Tak samo wprowadza się do gruntu związki chemiczne, jak mieszaniny ze szkłem wodnym lub (odkryj stronę) polimerami. Więcej na

W szczególnych przypadkach mocne zagęszczanie gruntów

Grunty zagęszcza się także z wykorzystaniem specjalnych mieszanek, które pod ciśnieniem aplikuje się do gruntu. Takie działania pozwalają zabezpieczyć nawet szczególnie sypkie i niepewne grunty. Zagęszczanie gruntów odnajduje zastosowanie przy inwestycjach budowlanych oraz hydrologicznych, jak także podczas budowy dróg. Z sukcesem bywa stosowane w czasie tworzenia wałów przyrzecznych, które muszą wyróżniać się optymalną trwałością i odpornością na czynniki zewnętrzne. Należy pamiętać, że stabilizacja gruntów okazuje się bardzo ważnym dla bezpieczeństwa zagadnieniem i nie można go lekceważyć. W sytuacji, jeżeli pragnie się wykonać takie prace w swoim ogrodzie lub na działce pod budynek, warto zatrudnić specjalistów.