W jakim terminie trzeba aktualnie okazywać fakturę do paragonu?

Z roku na rok przybywa w Polsce ustaw. Każdy biznesmen prowadzący własną firmę musi ciągle być na bieżąco w sprawach księgowo-prawnych. Nie jest prosto orientować się w ciągłych zmianach, dlatego też mało kto decyduje się na prowadzenie swojej firmy. W necie można niemniej wyszukać bez liku informacji na bieżący temat.

Rachunek
Autor: miguelb
Źródło: http://www.flickr.com

Istnieją rzetelne portale, które oferują solidną wiedzę z dziedziny finansowej. Wystarczy wpisać w Google frazy: zwolnienie (zobacz zwolnienie lekarskie a koniec umowy o pracę na czas określony 2019) z kasy fiskalnej , faktura na podstawie paragonu czy obowiązek podatkowy, żeby owe informacje uzyskać. W tym artykule zostanie podjęta kwestia terminu, w jakim współcześnie każda firma ma powinność okazywać fakturę do paragonu.Na wstępie należy uściślić kwestię wystawiania paragonu i faktury. Otóż każdy człowiek biznesu ma zobowiązanie okazywać paragon konsumentowi, który prowadzi własny biznes, jak i temu, który jest osobą prywatną. Jeżeli nie zostanie okazany paragon, to człowiek biznesu który tego nie dopilnuje naraża się na dotkliwe konsekwencje, ponieważ popełnia wykroczenie zgodnie z „Kodeksem karnym skarbowym”. Wtedy zostają na niego nałożone kary pieniężne. Podobnie rzecz ma się co do wydania faktury VAT. Jeśli kontrahent zażąda jej wystawienia, to handlarz ma zlecenie spełnienia żądania kontrahenta. W przypadku nie spełnienia owej prośby zbywca popełnia przestępstwo, które normuje ten sam „Kodeks karny skarbowy”.

Wobec tego do kiedy handlarz musi wystawić wymienioną fakturę VAT?

Do roku 2013 nie było konkretnej odpowiedzi na tak sformułowane pytanie. Otóż możliwe było postąpienie w dwojaki sposób wobec sprzedawcy, któremu wystawiło się paragon, a on zażądał fakturę. Trzeba było było wystawić mu ją w terminie do siedmiu dni od wystawienia paragonu. Ten czas był normowany przez zasady wymienione w ustawie o VAT. Można było również wystawić fakturę nawet do 3 miesięcy od wydania danego paragonu. Ten czas z kolei regulowały zasady ordynacji podatkowej. Wielu ekspertów ten drugi termin wskazywała jako adekwatny. Teraz przepisy są sprecyzowane i każdy ekspedient ma taki obowiązek w terminie 90 dni. Po ich upływie może, ale nie ma konieczności.
Czytaj też