W jaki sposób sprawnie i łatwo zarządzać książkami w bibliotece?

Biblioteka to instytucja, której funkcjonowanie uzależnione jest od dużej liczby różnych czynników. Niewątpliwie w instytucji tej najbardziej istotni są czytelnicy, którzy przychodzą po książki. Wielu osobom może się jednak wydawać, że zarządzanie instytucją taką jak biblioteka jest proste i nie potrzeba do tego dużo wysiłku. W rzeczywistości w zasadzie całe działanie instytucji i jej egzystencja zależy od formy zarządzania. Jest to ważne szczególnie aktualnie, gdy poziom czytelnictwa ciągle spada, a co z tym związane coraz mniej ludzi przychodzi do bibliotek.

w bibliotece
Autor: Ian Brown
Źródło: http://www.flickr.com
Osoby nimi kierujące muszą dobrze przemyśleć to, w jaki sposób skusić nowych czytelników do przychodzenia, a wcześniejszych do pozostania. Znaczącym aspektem jest na przykład dobry system identyfikacji wizualnej instytucji, co w kraju najczęściej wciąż jest pomijane, nierzadko z niedoboru odpowiednich funduszy. Wymyślane są rozmaite akcje promocyjne, a także atrakcyjne wydarzenia w bibliotece, które przyciągają ludzi.

Tworzenie kolekcjiKażda biblioteka, w zależności od jej wielkości i rodzaju, udostępnia piśmiennictwo innego rodzaju. Istnieją między innymi charakterystyczne typy bibliotek, zbierających tylko materiały o jednej tematyce; są to tak zwane biblioteki fachowe. Z kolei biblioteki publiczne zazwyczaj udostępniają piśmiennictwo popularne, a w mniejszym stopniu naukowe. Nieprawdziwy jest pogląd niektórych osób, które są zdania że biblioteka powinna brać wszystkie darowane pozycje. Przyjmuje je wtedy, gdy są w dostatecznym stanie, a przede wszystkim gdy są zgodne z profilem zbiorów. Ponadto bibliotekarze wiedzą, jakie pozycje są najbardziej pożądane ze względu na poczytność.

Kontrole
Tak samo jak w innych instytucjach, tak również w bibliotekach występuje obowiązek wprowadzania co jakiś czas właściwych kontroli. Dotyczą one w dużej mierze inwentarza placówki, a więc zarówno zbiorów, jak i wyposażenia, w skład którego należą na przykład meble. Aktualnie do tego typu przedsięwzięć również wykorzystuje się nowoczesne technologie. Gdy przeprowadzana jest inwentaryzacja, program komputerowy (tutaj więcej: ) może pomóc w szybkim i błyskawicznym jej zakończeniu.