W jaki sposób słowo inteligencja przestało opisywać tylko obywateli, a zaczęło odnosić się również do domów mieszkalnych

Słowo inteligencja jeszcze do niedawna odnosiliśmy jedynie do ludzi, a więc inteligentny mężczyzna to taki, którego wyróżniają błyskotliwość umysłu i genetycznie uwarunkowana albo nabyta umiejętność radzenia sobie w każdej, nawet tej najbardziej skomplikowanej sytuacji życiowej.

mieszkanie
Autor: Bill Wilson
Źródło: http://www.flickr.com
Wraz z rozwojem współczesnej techniki pojawiło się zupełnie nowe sformułowanie, a mianowicie sztuczna inteligencja. Gdy już się do niego dostatecznie przyzwyczailiśmy, to okazało się, że teraz mamy do czynienia z inteligentnymi domami (zobacz bębny kablowe). Zobaczmy więc, czy rzeczony termin ma cokolwiek wspólnego ze znanym nam od zawsze słowem inteligencja. Marzenia o maszynach, a szerzej rzecz opisując, o rozwiązaniach, które znacząco zmieniłyby powszednie życie człowieka, już od dawna towarzyszyły ludzkości. Zwariowane, jak na XV i XVI wiek, pomysły Leonarda da Vinci, niesłabnąca wyobraźnia twórców gier komputerowych i filmów, aż nareszcie perypetie bohaterów wykreowanych przez literatów ze Stanisławem Lemem na czele, świadczą o prawdziwości tezy sformułowanej w poprzednim zdaniu.

łazienka
Autor: Bill Wilson
Źródło: http://www.flickr.com

W omawianym wypadku chodzi nam jednak o wybudowanie domu, który jeszcze nie wyręczałby całkowicie posiadacza w ściśle określonych czynnościach, lecz znacznie ułatwił mu wykonywanie mnóstwa obowiązków – porównaj na Andrew Lucas. Zaoszczędzony w taki sposób czas można potem wykorzystać na inne, często dużo bardziej miłe powinności. Inteligentny budynek to zatem taka budowla, która w pewnym sensie ma odgadywać myśli człowieka i podejmować właściwe decyzje. Wyżej wspomniane sformułowanie możemy zobrazować takim oto przykładem: regulacja temperatury w pomieszczeniach może odbywać się automatycznie, czyli bez ingerencji gospodarza. W styczniu, gdy rtęć termometru na zewnątrz spada do minus 15 stopni, to nasz inteligentny dom zareaguje we właściwy sposób, czyli podniesie temperaturę pieca do adekwatnej wartości.

Absorbuje Cię mieszczący się w tym serwisie materiał? Kliknij zatem dodatkowo ten link i sprawdź więcej ciekawostek (https://mmstone.pl/oferta/parapety/) na opisywany problem!

Niezwykle podobnie sytuacja się ma w przypadku działania klimatyzacji w trakcie sierpniowych upałów.

Zasada tak przedstawionych działań nie jest rzecz jasna jakąkolwiek tajemnicą. Po prostu inteligentny dom jest naszpikowany elektroniką aż do bólu. Zamontowane tu i ówdzie czujniki odpowiadają również za domowe finanse, a ściślej za oszczędne gospodarowanie budżetem. Jak zapewne zauważamy, obecnie ogromny nacisk kładzie się na ochronę środowiska i korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Inteligentny budynek wspaniale wpisuje się w powyższą filozofię – przykładowo można przecież tak zaprogramować zapalanie się lampek przed drzwiami wejściowymi, żeby świeciły się tylko po zapadnięciu ciemności.