W jaki sposób poradzić sobie z ogromną ilością danych w firmie

Jak wiemy aktualnie w prawie każdej sferze wykorzystuje się techniki informatyczne. Poczynając od prostych rozwiązań, takich jak oprogramowanie do fakturowania przeznaczonych dla średnich oraz małych przedsiębiorstw przewidzianych do użycia na jednym czy kilku komputerach aż po systemy Big Data.

Programy dla tego rodzaju przedsiębiorstw koncentrują się w większości wypadków na jednym rodzaju danych. Przykładowo programy rachunkowe zbierają oraz analizują tylko dane (zobacz sprawdź informacje na stronie) rachunkowe już z reguły wstępnie opracowane. Oczywiście niewielkie firmy użytkują też inne programy, przykładowo magazynowe. Z biegiem czasu ilość informacji rośnie. W niewielkich firmach ich liczba jest duża, ale realne jest jeszcze samodzielne analizowanie informacji bez użycia specjalistycznych narzędzi informatycznych. Problem jednakże powstaje w wypadku wielkich przedsiębiorstw. Kłopot pozyskiwania danych jak też ich analizy to kwestia dużo bardziej skomplikowana.
serwerownia
Autor: Reg Natarajan
Źródło: http://www.flickr.com

Zespoły danych zbierane jak też przechowywane w dużych firmach możemy zaliczyć do tzw. zbiorów typu Big Data, charakterystycznego rodzaju ogromnych baz informacji – poczytaj też o pozyskiwaniu danych. Kłopot polega nie jedynie na wielkości zbiorów lecz również trudnym kłopotem jest pozyskiwanie danych. Rozwiązaniem tego problemu może być tworzenie hurtowni danych, a więc sprofilowanej bazy danych o określonej strukturze. Przeważnie dane są pogrupowane w strukturach tematycznych, co w znacznym stopniu ułatwia ich analizę. Tworzenie hurtowni danych jest podstawą dla funkcjonowania zaawansowanych instrumentów ułatwiających proces kierowania firmą czy też programów ułatwiających kontakty z klientami.

Początkowo tworzenie hurtowni baz danych było usługą dla biznesu, obecnie dane typu Big Data w ten charakterystyczny sposób pogrupowane używane są także w takich podmiotach jak: uczelnie, instytucje publiczne itp. – zobacz też na stronie firmy Datarino. Firmy informatyczne proponujące tworzenie hurtowni danych nie powinny mieć kłopotów ze znalezieniem nabywców, albowiem znaczenie tychże baz danych zwiększa się. Już sama liczba informacji gromadzonych przez jedno przedsiębiorstwo telekomunikacyjne może przerażać, a kierunki ogólnoświatowe sprawiają, iż nasze życie coraz to w wyższym stopniu zależy od świata cyfrowego którego fundamentem są dane typu Big Data.