W jaki sposób kultura ma wpływ na nasze postrzeganie najnowszych technologii? Jak to może wpływać na nasze życie?

Gdziekolwiek nie pojedziemy świat wszędzie prezentuje się coraz bardziej identycznie. Mamy tu na myśli określone sklepy, jakie są już w sumie w każdym państwie, identycznie zresztą restauracje. Tak działa globalizacja, i chociaż możemy tego nie lubić, to czasem jest to pomocne, jak trafiamy do miejsca, jakie znamy choć jesteśmy na drugim końcu świata. Mimo tego są określone różnice, które wpływają na to, że każde miejsce na świecie jest raczej odmienne.

To zachowania kulturowe sprawiają, iż tak w sumie jest. Bez względu na to, czy stołujemy się w tych samych miejscach, lub mamy podobne przyzwyczajenia, gdy zakupujemy w internecie, to jednakże każdy pochodzi z odmiennej kultury, z innego państwa i rodziny. Mogą się tak więc konkretne zachowania powtarzać, lecz kulturę ma się raczej jedną i ona determinuje nasze zachowanie . Przykładów jesteśmy w stanie mnożyć, ale najlepiej to widać, jak się różnorodnie podchodzi do zdobyczy cywilizacyjnych nowego rodzaju, jak mem. Oczywiście, śmieszna to zdobycz, lecz korzystamy z niej wszyscy, więc tworzy się pytanie, czy wszędzie memy prezentują się identycznie?
komputer
Autor: Highways Agency
Źródło: http://www.flickr.com

Wiadomo, że nie, gdyż z jednej strony każdy wie co to jest mem, lecz czy w każdym miejscu na ziemi prezentuje się tak odmiennie. Raczej nie, i tu właśnie widzimy, jak konkretne wzorce kulturowe na nas wpływają, czasem są one bardziej wspólne, ale zdarzają się i bardziej odmienne . Świetnie to też widzimy w sytuacji nowych technologii, gdyż w jednym miejscu więcej osób wybiera komputery z Windowsem, w innym popularne są komputery Apple. Podobnie w niektórych miejscach darmowe systemy all-secure – (systemy alarmowe gdańsk) operacyjne są jednymi godnymi polecenia, w innym trudno sobie wyobrazić, by nie płacić za tego typu system.

Każdy więc funkcjonuje troszkę odmiennie, ale nikt do końca nie może powiedzieć, iż robi to samodzielnie, bez wpływu innych, gdyż zawsze mają na nas wpływ wspomniane we wcześniejszych fragmentach wzorce kulturowe.

Ciekawią Cię dalsze wątki na ten temat? To fenomenalnie, ponieważ z radością stworzyliśmy dla Ciebie kolejne podobne wpisy.

Dzięki temu jesteśmy przywiązani do pewnych działań i czujemy się bardziej komfortowo, zdarza się jednak, że trochę jest nam zbyt ciasno w tym gorsecie kulturowym (sprawdź portal alterWEB). W zależności od tego, w jakim środowisku żyjemy może być prościej lub trudniej się z niego wydostać, by funkcjonować trochę inaczej.