W jaki sposób dobrze byłoby zadbać o przydomową oczyszczalnię ścieków.

Budowa domu to skomplikowana rzecz i długi proces – począwszy od zdobycia odpowiednich pozwoleń, przez wybranie fachowców i materiałów, po wykończenie oraz umeblowanie wnętrz. Jedną z bardziej skomplikowanych kwestii jest z pewnością zamontowanie różnych instalacji, na przykład wodnej i kanalizacyjnej. W tej kwestii musimy pomyśleć, czy chcielibyśmy być podłączeni do miejskiej oczyszczalni ścieków i będziemy płacić za doprowadzoną wodę.

przydomowa oczyszczalnia
Autor: wfeiden
Źródło: http://www.flickr.com/

Musimy przy tym pamiętać, iż cena montażu pojedynczego przyłącza nie jest ogromny, w dodatku możemy nawet liczyć na dodatkowe finansowanie z urzędu gminy, postarać się o pieniądze z wojewódzkiego wydziału ochrony środowiska albo też dopłaty z funduszy europejskich. Minusem w przypadku wykonania przyłącza do oczyszczalni ścieków nierzadko może być niemała cena, jaką opłacimy za m3 odprowadzonych ścieków. Z tego powodu też alternatywą dla przyłącza pod kanalizację jest ogrodowa, ekologiczna oczyszczalnia więcej na ścieków. Zostaje ona zazwyczaj niewidoczna – wkopana w ziemię na terenie naszej działki i jedynie tabliczka kontrolna na powierzchni informuje nas o jej istnieniu i o ewentualnej usterce. (Polecamy odbiór gruzu budowlanego) W tego typu rozwiązaniach nie musimy kłopotać się o przyłącze odprowadzające ścieki do kanalizacji – więcej dowiesz się na tej stronie. W takich oczyszczalniach woda, która pozostaje po procesie oczyszczenia jest na tyle klarowna, że można ją bezpośrednio odprowadzać do niedalekiego rowu czy rzeki. Właściwie nie trzeba się też zamartwiać o serwisowanie owego urządzenia, bowiem podstawowym „składnikiem” czyszczącym są bakterie, które żywią się ściekami. Więcej na .

obsługa separatora
Autor: toensmeier.pl
Źródło: toensmeier.pl

Jedyne na co musimy zwracać uwagę to czyszczenie separatora. Istotne w tym przypadku jest to, żeby jakieś duże śmieci nie zatkały odpływu, gdyż może dojść do uszkodzenia oczyszczalni. Istotne jest także to, by pamiętać (przed kontrolą z sanepidu) by wykonać czszczenie separatorów, albowiem woda, która będzie odprowadzona, musi mieć właściwe parametry czystości, na przykład nie powinna mieć za dużej ilości tłuszczów, gdyż mogą one zniszczyć separator. Jeśli dojdzie już do awarii i nie będziemy w stanie sobie poradzić z nią, to będziemy zmuszeni zatrudnić jakąś zewnętrzną firmę, która przeprowadzi serwis separatora. Zresztą właściwe jest umówić się na regularne serwisowanie naszej oczyszczalni, bo taka firma zewnętrzna całościowo przejrzy oczyszczalnię i od razu wymieni części, które się ewentualnie zużyły.