Usługi audytorsko-księgowe

Kilkanaście lat temu księgowa w przedsiębiorstwie była niezastąpiona. Współcześnie coraz częściej firmy wybierają usługi księgowe i finansowe realizowane przez usługodawców zewnętrznych. Outsourcing księgowości, audytu finansowego czy obsługi kadr i płac to okazja w szczególności do zmniejszenia kosztów firmy.

praca
Autor: KIANO
Źródło: KIANO

Różne typy przedsiębiorstw inaczej traktują outsourcing. Dla niedużych firm angaż konkretnego pracownika oraz przeprowadzenie dla niego potrzebnych szkoleń wiąże się z większymi kosztami niż zlecenie zadań firmie zewnętrznej. (Polecamy magazyn (polecamy ofertę na ewidencja środków trwałych program) online) Osoba zatrudniona na pełnym etacie nie ma często też tak dużo zadań, by spożytkować cały dostępny czas.

Większe podmioty gospodarcze rozpatrują outsourcing jako formę inwestycji z, której plony będą widoczne za jakiś czas. Niewielkie koszty są następstwem tak niższych opłat w stosunku z utrzymaniem własnego działu jak i z mniejszej ilości błędów firmy specjalizującej się w danej dziedzinie np księgowość ( przypadku gdy szukasz biura księgowego w stolicy, sprawdź podmioty z okolic ursynów) online.

Preferując przekazywanie wybranych działań przedsiębiorstwo może skupić swoją energię na głównej działalności, specjaliści z firmy zewnętrznej zapewniają z reguły wyższy poziom usług (np. audyt finansowy jest nierzadko bardziej obiektywny niż w wykonaniu naszej firmy, pracownicy firmy zewnętrznej mają obowiązek stałego podnoszenia kwalifikacji zawodowych), przenosi się ryzyko ponoszone w związku ze skutkami pomyłek naszych pracowników.

Prócz opisanych zalet trudno zignorować wady. Wolniejszy przepływ informacji, mniejsze poczucie bycia odpowiedzialnym za losy naszej organizacji, ograniczone możliwości szybkich zmian w procesach, które zlecamy to tylko niektóre z nich.

Trudno przeoczyć wszystkie powody, dla których outsourcing stał się tak popularny na zachodzie i coraz bardziej cieszy się popularnością w polskich firmach. (Nowość: lista płac) Warto więc przetrawić wszelkie za i przeciw i wybrać najlepszą opcję dla swojej firmy.