Umiejętne użytkowanie elektroniki zapewnieniem bezpieczeństwa

Jeśli budujesz lub remontujesz dom bądź mieszkanie, majstrujesz przy samochodzie albo dowolnej maszynie czy po prostu chcesz wymienić wtyczkę od lampki czy dowolnego sprzętu elektronicznego, niezbędna jest wiedza na temat otaczających nas na co dzień na pozór nieskomplikowanych przedmiotów, jak na przykład kable elektryczne i przewody przyłączeniowe.

elektryk, kable elektryczne
Autor: Mussi Katz
Źródło: http://www.flickr.com
Wiedza na temat konstrukcji przewodów będzie tutaj kluczowa. Kable elektryczne składają się z materiału przewodzącego, tak zwanej „żyły” wykonanej przeważnie ze stopu miedzi lub aluminium (LAPP). Ten element spotyka się pod postacią drutu, linki lub (dalej) szynoprzewodu. Całość w związku z rodzajem kabla, może być otoczona materiałem izolacyjnym. Przewody elektryczne mają także zróżnicowaną grubość żyły w korelacji od przeznaczenia i rodzaju napięcia prądu elektrycznego. Od przeznaczenia kabla, może zmieniać się ilość żył umieszczonych w przewodzie.

Przewody elektryczne stosowane do dużych urządzeń albo zakładów przemysłowych posiadają o znacznie solidniejszą budowę oraz trwalszą strukturę tworzyw z jakich są produkowane (przewody elektryczne). Zalecane jest, aby mądrze wybrać grubość przewodu do zaplanowanego użytku kabla, ponieważ pod wpływem za dużej temperatury będącej następstwem przepływającym wysokim napięciem prądu, przewód może przepalić się, co skutkować będzie przerwaniem zasilania lub (więcej treści na ten temat) niebezpieczną awarią. Izolacje żyły mogą być zbudowane z różnych tworzyw samo gasnących aby ograniczyć ryzyko pożaru.

instalacje, kable
Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Przewody przyłączeniowe zbudowane są dokładnie w taki sam sposób jak przewody elektryczne. Jednak posiadają one specjalne zakończenie umożliwiające przyłączenie się do źródła zasilania. Są to tak zwane wtyczki. Ich rolą jest również połączenie kilku mechanizmów elektrycznych, maszyn . Większość urządzeń elektrycznych opartych jest na przewodach elektrycznych i kablach przyłączeniowych, tak więc każdy z nas,bez względu na pełniony zawód, czy zainteresowania, powinien posiadać chociaż podstawową wiedzę na ten temat. Jest to przede wszystkim gwarancją bezpieczeństwa nie tylko naszych sprzętów w gospodarstwie domowym, ale i naszego zdrowia i życia. Usterki instalacji elektrycznej wynikające z nieznajomości jej działania, są przyczyną pożarów, porażeń i innych tragedii.