Trudne drogi polskich urzędów – co ułatwia deklaracji podatkowej

Współcześnie niemalże każdego dnia mamy do czynienia z wszechobecną biurokracją. Chcąc uregulować jakiekolwiek sprawy związane przykładowo z osobistą firmą, co chwilę jesteśmy zobowiązani do wypełniania dziesiątek wniosków i biegania od urzędu do urzędu. System biurokratyczny w Polsce jest tak zbudowany, że można przypuszczać, iż głównym celem jego działalności jest psychiczne wyniszczenie człowieka. Obywatele zazwyczaj nerwowo reagują na samą wzmiankę o konieczności pójścia do urzędu w celu złożenia jakiegokolwiek wniosku.

zeznania podatkowe
Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com

Główny kłopot stanowi niejasność przepisów oraz fakt, iż druki te są szczególnie zawiłe. Zwyczajni obywatele, którzy w życiu codziennym nie mają styczności z pracą w biurze , mają ogromne kłopoty ze zrozumieniem zawiłości rozmaitych umów i wniosków . Przykładem tego rodzaju druków jest na pewno PIT. Potocznie tak właśnie określa się rozliczenie podatku dochodowego za dany rok. Każdy człowiek, który otrzymuje zarobki, niezależnie od tego czy chodzi o umowę o dzieło, zlecenie czy pracę, musi wraz z początkiem danego roku wypełnić rozliczenie podatkowe za rok poprzedni . Ze względu na szczególną zawiłość druku PIT, na rynku funkcjonują liczne firmy księgowe trudniące się profesjonalnie ich przygotowywaniem. Współcześnie jednak, dzięki dostępności do Internetu , wzrasta popularność na uzupełnianie rozliczenia podatkowego za pomocą rozmaitych programów. Co roku powstają nowe programy, które ułatwiają przejście przez proces uzupełniania zawiłych rubryk PITu. Dzięki temu , otrzymujemy możliwość, aby wypełnić pit online, bez wychodzenia z domu.

podatki
Autor: Indi Samarajiva
Źródło: http://www.flickr.com

Wystarczy że w przeglądarce wyszukamy hasło brzmiące np. ,,program pit 2015’’, a uzyskamy szereg wyników, w których dostępne są przekierowania do konkretnych programów upraszczających wypełnianie rozliczenia na przykład: . Tego rodzaju narzędzia są bardzo użyteczne i coraz większa liczba osób z nich korzysta, głównie ze względu na intuicyjność działania i brak konieczności wychodzenia z domu. W momencie gdy ludzie na co dzień są zmuszani do wypełniania dziesiątek wniosków w dziesiątkach różnych urzędów, przynajmniej PIT można wypełnić na własnym komputerze, bez konieczności stania w kolejce po pomoc na przykład w urzędzie czy biurze księgowym.