Trochę zapomniany, ale jak bardzo konieczny zawód. Zegarmistrz dzisiaj to niezbędny specjalista

Kształcenie do zawodu zegarmistrza jest punktem wyjściowym do elastycznej orientacji profesjonalnej w różnych dziedzinach – wytwarzania zegarków, biżuterii i różnych urządzeń. Takie kształcenie jest zorientowane przyszłościowo i na podstawie szerokiej gamy możliwości może być podstawą do dalszego zawodowego rozwoju w wielu zawodach.

zegarek
Autor: jared leininger
Źródło: http://www.flickr.com
W ostatnich latach zegarmistrzowie stali się poszukiwani i mają niezwykle obiecujące szanse rozwoju, szczególnie ze względu na ostatnio wzrastające zapotrzebowanie na zegarki mechaniczne. Jak wygląda ogólna charakterystyka pracy. Obecny obszar działania zegarmistrza to pochodna z jednej strony technicznej różności zegarków i stosowanych do ich budowy materiałów, a z drugiej strony uzupełniających zadań, jakie wynikają z rozporządzeń o nowym profilu zawodu rzemiosła zegarmistrzowskiego.

Tak więc konieczne ciągłe dopasowywanie umiejętności oraz wiedzy do technologicznego rozwoju, jak i ponadto dochodzące zadania, jak restaurowanie historycznych zegarów i zegarków oraz zadania serwisowe w dziedzinie jubilerskiej, wymagają wysokiego poziomu wiedzy technicznej i specjalnej elastyczności, niezbędnej przy ciągłych zmianach kompetencji. Dobry zegarmistrz wykonuje swoja pracę na siedząco przy specjalistycznie do precyzyjnej pracy wykonanym warsztacie. Bardzo często jest to zakład zegarmistrzowski, choć coraz częściej na to miejsce mawia się serwis zegarków. Pulpit warsztatu posiada z przodu w dwie specjalistyczne podpórki na przedramiona. W ten sposób uzyskane odciążenie rąk gwarantuje pewniejsze operowanie drobnymi narzędziami i bardziej dokładne wykonywanie pracy.

zegarek
Autor: jess csx
Źródło: http://www.flickr.com
Pod ręką znajdują się potrzebne narzędzia, typu lupa, pincety czy oliwiarka, jest tam także odpylacz, stojak z narzędziami oraz zestaw małych śrubokrętów. Narzędzia rzadziej używane są też w zasięgu ręki i w zależności od stosowana ułożone w dwóch rzędach szuflad po lewej i po prawej stronie warsztatu. W każdej odpowiednio urządzonej pracowni zegarmistrzowskiej będą też maszyny ogólnego użycia, jak tokarka czy maszyna do czyszczenia małych mechanizmów. W dzisiejszych czasach zegarmistrz jest w stanie liczyć na dużą ilość zleceń, a to z tej przyczyny, że wróciliśmy w czasy tzw.

Ekscytuje Cię przedstawiona kwestia? Jeżeli tak, to zapraszamy do lektury innego tego rodzaju postu – on też jest godny uwagi.

konkretnej profesji. Ludzie po studiach nie mogą odnaleźć pracy, bo znają tylko wiele teorii, zaś ludzie, jak zegarmistrzowie, z namacalnymi umiejętnościami są cenionymi fachowcami. Więcej na .