Transportowanie produktów z Chin. O jakich rzeczach trzeba pamiętać?

Handel jest zajęciem, jakie jest niemal tak stare jak sama ludzkość. Z początku była to z reguły transakcja bardziej polegająca na wymianie określonych towarów. Jedna strona posiadała coś co potrzebne było drugiej i odwrotnie. Handel z reguły wiązał się z konkurencją, jednak szczególnie dzisiaj ta konkurencja jest ogromna. Coraz ciężej przebić się z własnym pomysłem na interes, ponieważ rynek jest dość mocno nasycony różnymi towarami oraz usługami. Z tego powodu trzeba się jakoś odznaczać oraz być atrakcyjniejszą firmą dla klienta aniżeli konkurencja. Ogromną zaletą dla ewentualnych klientów jest niska cena. Z tego też powodu wciąż więcej firm decyduje się na import z Chin. Jak przedstawia się taka współpraca i jakiego rodzaju formalności należy załatwić?

towar
Autor: Aaron Muszalski
Źródło: http://www.flickr.com
Powinniśmy być czujni już na etapie negocjowania z dostawcą z Chin oraz dobrze określić wszelkie szczegóły, włącznie z konieczną dokumentacją. Należy mieć na uwadze to, iż musimy mieć całość dokumentacji w oryginałach jeszcze zanim nasz towar (polecamy witryna w tym temacie) zostanie dostarczony do granicy z Polską. Jednak by dostać komplet dokumentów od strony chińskiej trzeba zapłacić całą należną sumę. Dlatego trzeba mieć przygotowaną całą sumę. Nawet jak chcemy rozbić płatność na raty, to zapłata całości i tak będzie musiało nastąpić w dosyć krótkim czasie. Jeśli w grę wchodzi spedycja kolejowa, taki transport trwa około dwóch tygodni. Dlatego nie mamy aż tak dużo czasu na zrobienie opłat i otrzymanie dokumentacji, dlatego też całość musi być zrobiona dość sprawnie.

dokumenty przewozowe
Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Do załatwienia wszystkiego potrzebujemy konkretnych dokumentów. Ważne aby były one w języku angielskim. Trzeba zdobyć list przewozowy, fakturę za towar. Tutaj istotne jest żeby posiadała ważne informacje takie jak, nazwę towaru, ilość sztuk, cenę za pojedynczą sztukę towaru, wartość całej dostawy, sposób dostawy, informację odnośnie tego skąd jest towar, jak też jego wagę netto i brutto. Oprócz tego potrzebny będzie też dodatkowy dokument, a mianowicie świadectwo pochodzenia (np. import z chin). Trzeba bowiem zdawać sobie z tego sprawę, że niektóre towary dzięki takim informacją mogą mieć obniżone opłaty celne. Jeśli natomiast nie jesteśmy pewni co do wszystkich wytycznych dobrze będzie skontaktować się z agencją celną. W ten sposób nie będziemy narażeni na niepotrzebne koszty wynikające z opóźnień. Takie opóźnienia wiążą się bowiem z dodatkowymi kosztami za przechowywanie towarów, jakie musimy gdzieś ulokować czekając na właściwe dokumenty.