Tabu w dzisiejszych czasach

Tematy tabu są trudne do rozmowy. Z racji swojej kontrowersyjności nie jesteśmy w stanie swobodnie o nich mówić. Najbardziej powszechne znane tabu to: seksualność, śmierć, nagość czy środki narkotyczne. Tak właściwie to co kultura to inne tabu. To, co w naszej kulturze jest normalne w innym państwie może być całkowicie nie do przyjęcia. I na odwrót. To jak kształtuje się tabu i jak kreuje nas samych świadczy o naszym podejściu do wielu spraw. To, czy jesteśmy w stanie mówić o tabu zupełnie swobodnie i otwarcie zależy przecież również od innych osób.

Pojęcie tabu odnosi się do głębokiego i fundamentalnego zakazu kulturowego. Złamanie tej kategorii zakazu najczęściej powoduje gwałtowną reakcję ze strony członków naszej kultury, w której jesteśmy od narodzenia. Zakłady pogrzebowe we Wrocławiu Dlaczego tak się dzieje? Najłatwiej jesteśmy w stanie to objaśnić tym, iż przez złamanie zakazu i poruszania tematu tabu, dokonujemy prawie zamachu na całą nieuszkodzoną wcześniej budowę danej kultury.

Pamiętaj, że nasze odnośniki prowadzą wyłącznie do najbardziej ważnych portali, na których znajdziesz tylko przydatne dane.

Na bardziej psychologicznym pojmowaniu oznacza to zagrożenie integralności i dalszego istnienia danego społeczeństwa. Dlatego to także jest tak chronione przez różne społeczności.

pogrzeb
Autor: Elliott Brown
Źródło: http://www.flickr.com

Tematem tabu są czynności, ludzie, przedmioty czy miejsca.

Funkcja tabu jest wolna od wątpliwości. Jest gwarantem integralności i ciągłości kultury, czyli zapewnia biologiczne przeżycie konkretnej grupy. Najbardziej więc znane tabu tyczy się kazirodztwa i zabijania innych ludzi, ponieważ dokonywanie tych rzeczy to ogromne niebezpieczeństwo dla istnienia naszej społeczności. (Kremowanie zwłok – Wrocław) Zdarza się jednak, iż w jakiejś kulturze na jakiś czas jest zalegalizowane popełnianie morderstw, lecz dzieje się tak najczęściej w okresie wojny. Jednocześnie uśmiercanie ludzi jest akceptowalne, ale nie swoich ludzi, lecz obcych, czyli występuje dwoistość pojmowania tego typu pojęcia: zabijać można, byle nie ludzi ze swojego plemienia.

Czyżbyś nie mógł przerwać tego artykułu? To dla nas bardzo przyjemna wiadomość – w takim razie kontynuuj oglądanie na nowej witrynie.

Logicznie to odnosi się do kwestii biologicznego przetrwania gatunku – przecież swoich nie będziemy uśmiercać.

W ostatnich latach tabu trochę osłabło, a to wszystko dzięki… Internetowi. Wiedza tajemnicza, skrywana przez przodków nagle stała się jawna i powszechna. (Transport zwłok we Wrocławiu) Dawniej przykładowo nie mówiło się dużo o śmierci, dzisiaj zaś możemy o tych zagadnieniach poczytać w Internecie i samemu sobie odpowiedzieć na wiele zagadnień. Obecnie jesteśmy w stanie wpisać frazy w wyszukiwarkę typu zakład pogrzebowy, by znaleźć firmy, które zajmują się tym tabu zajęciem. Dawniej mielibyśmy z tym większy problem.