Szkolenie Six sigma to sposób na to jak lepiej zarządzać jakością

Zarządzanie jakością polega na optymalizacji procesów w firmie w taki sposób, żeby połączyć wysoką jakość z ograniczeniem wydatków. Wiąże się to z ciągłym udoskonalaniem procesów produkcyjnych, motywowaniem pracowników i szeregiem innych czynników mających wpływ na jakość produkcji w przedsiębiorstwie. W małej firmie wystarczy sprawny menadżer, który zna realia rynku i jest kreatywny. O ile wymagania te może spełnić wiele osób, o tyle znalezienie menadżera odpowiedniego do zarządzania jakością w dużej korporacji jest ogromnym wyzwaniem. Nie jest bowiem możliwe skuteczne nadzorowanie wszystkich procesów we wszystkich oddziałach firmy. W takich okolicznościach najlepiej sprawdzają się metody… statystyczne.

szkolenie biznesowe
Autor: Trentino as a Lab
Źródło: http://www.flickr.com

Jak się bowiem okazuje, wszystkie czynniki powodujące obniżenie jakości w firmie, za wyjątkiem błędu ludzkiego da się skutecznie przewidzieć i wyeliminować.Specjaliści w dziedzinie zarządzania jakością opracowali system zarządzania jakości, polegający na metodach statystycznych. Nazywa się on six sigma i swoją nazwę bierze od wartości oznaczającej margines błędu – sigma. Wartość sigma odzwierciedla ilość dopuszczalnych błędów na miliard operacji, system six sigma dąży do minimalizacji tego czynnika. Menadżerowie dużych firm i korporacji przechodzą kilkutygodniowe szkolenie, które wytwarza u nich umiejętność statystycznego przewidywania przyczyn obniżenia jakości, oraz uczy ich eliminowania. Szkolenie to jest kilkustopniowe i każdorazowo kończy się zdobyciem przez osobę uczestniczącą odpowiedniego certyfikatu. Kolejne stopnie tej metody oznacza się podobnie jak w sportach walki – kolorowymi pasami. Najwyższym stopniem wtajemniczenia w statystyczne metody zarządzania jakością jest ukończone szkolenie black belt. Najniższym stopniem wtajemniczenia jest posiadanie białego pasa, następny w kolejności jest pas żółty, później zielony i na końcu czarny. Wiele międzynarodowych spółek z powodzeniem korzysta z tej metody zarządzania jakością, niektóre z nich robią to już od kilkudziesięciu lat. W takich spółkach pracuje wielu menadżerów posiadających certyfikaty różnego stopnia.Zarządzanie jakością polega na przeprowadzaniu działań w przedsiębiorstwie w taki sposób, żeby połączyć wysoki poziom ze zmniejszonymi kosztami. Związane jest to z ciągłym ulepszaniem procesów w produkcji, zachęcaniem zatrudnionych ludzi i zestawem odmiennych elementów wpływających na jakość produkcji w przedsiębiorstwie. W niewielkim przedsiębiorstwie przydatny będzie doświadczony menadżer, który zna realia rynku i odznacza się kreatywnością. O ile warunki wymienione może spełnić sporo osób, o tyle odszukanie menadżera odpowiedniego do zarządzania jakością w wielkiej firmie jest znacznym wyzwaniem. Nie jest bowiem możliwe efektywne nadzorowanie wszelkich procesów w każdym oddziale przedsiębiorstwa.

Nie ma co zwlekać, takie niezwykłe okazje trzeba prędko wykorzystywać, więc nie wahaj się i zwyczajnie sprawdź kompletną ofertę.

W tego rodzaju sytuacjach bardzo dobrze sprawdzają się sposoby… statystyczne. Jak się bowiem okazuje, wszystkie aspekty wywołujące pogorszenie jakości w przedsiębiorstwie, za wyjątkiem błędu ludzkiego da się efektywnie prognozować i wyeliminować.
Profesjonaliści w dziedzinie zarządzania jakością stworzyli system do takiego zarządzania, opierający się na metodach statystycznych. Nazywa się on six sigma i swoją nazwę bierze od wartości oznaczającej margines błędu – sigma.

Równie przyciągające uwagę publikacje dotyczące omawianej tematyki znajdziesz tutaj – sprawdź więcej w tym artykule. Poznasz tę kwestię od innej strony.

Wartość sigma pokazuje liczbę możliwych błędów na miliard operacji, system six sigma dąży do ograniczenia tego czynnika – . Menadżerowie dużych firm i korporacji przechodzą kilkutygodniowe szkolenie, na którym zyskują zdolność do statystycznego prognozowania powodów pogorszenia jakości, oraz uczy ich usuwania. Szkolenie to jest kilkustopniowe i za każdym razem kończy się zdobyciem przez uczestnika właściwego certyfikatu.
Kolejne stopnie tej metody oznacza się analogicznie jak w sportach walki – kolorowymi pasami. Największym stopniem wtajemniczenia w statystyczne metody zarządzania jakością jest ukończone szkolenie black belt. Początkowym poziomem poznania jest posiadanie białego pasa, następny w kolejności jest pas żółty, później zielony i na końcu czarny. Wiele dużych firm z powodzeniem korzysta z tego sposobu zarządzania jakością, niektóre z nich czynią to już od bardzo wielu lat. W tego rodzaju firmach zatruudnionych jest wielu menadżerów mających certyfikaty rozmaitego stopnia.