Systemy ISO jako możliwość rozwoju firmy

W dobie różnorodności standardów w szeroko pojętym przemyśle jak i w atmosferze globalnej wymiany handlowej zrodziła się potrzeba powołania do życia organizacji, która zajęłaby się zagadnieniem standaryzacji. Taką jednostką jest ISO czyli Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna, która powstała w 1946 roku. W jakim celu jednak zaprzątać sobie głowę standaryzacją?

uczestnicy szkolenia
Autor: tec_estromberg
Źródło: http://www.flickr.com
Jak już zostało nadmienione na początku, jest to oczywista kolej rzeczy wynikająca z nieograniczonej wymiany handlowej pomiędzy różnymi krajami. Ażeby wspomniana wymiana handlowa działała płynnie i bez problemów, pewne standardy oraz normy powinny być jednolite.

Aktualnie różnorodne standardy ISO świadczą o zaangażowaniu konkretnej firmy oraz chęci rozwoju. Jednym z najbardziej znanych standardów jest technika administrowania jakością ISO 90001. Dodatkowym faktem jest to jednak, iż standardy te nie zajmują się tylko i wyłącznie zagadnieniem jakości. Zakres zainteresowania skupia się na różnych aspektach życia jak i technologii. Na rynku istnieje spora ilość firm, które organizują szkolenia ISO w odmiennych domenach, takich jak dobra praktyka higieniczna, kontrole wewnętrzne czy też zagadnienia ochrony środowiska. Warto jednak zadać sobie pytanie, czy opłaca się wdrażać systemy wskazywane przez MON?

Jakie są zalety i korzyści praktyk ISO – pełna analiza -”? Z całą pewnością w pierwszej kolejności trzeba wspomnieć o wzroście danej firmy, jaka wprowadza konkretne rozwiązania. Jest to konsekwencja globalnego znaczenia jakie utrzymuje organizacja ISO (więcej pomocy). Żeby uzyskać certyfikat firma zobowiązana jest do implementacji konkretnych metod oraz standardów.

Sam proces certyfikacji zaczyna się od tzw. audytu wstępnego, który ma na celu zbadanie obecnego systemu jakości działającego w danym przedsiębiorstwie. Jednym z elementów wzorcu ISO 90001, czyli systemu administrowania jakością są tzw. dobre praktyki, w skład których wchodzi: dobra praktyka rolnicza czy też dobra praktyka higieniczna – dobra praktyka higieniczna na dodatkowych korzyści jakie płyną z wdrażania systemów ISO, można dodać przede wszystkim poprawę jakości współpracy z klientem jak i usprawnienie komunikacji wewnątrz firmy. Wypada jednak wspomnieć także o minusach. Do tych niewątpliwie zalicza się ewentualny przyrost tzw. papierkowej pracy, a więc biurokracji.