Swoja firma: nie tylko przywileje, ale też bardzo dużo obowiązków

Prowadzenie własnego biznesu to dla niemałej liczby osób jedyna szansa na to, by w ogóle mieć jakiś dochód. Decydując się na założenie swojej firmy, należy jednak wiedzieć, że wiąże się to z mnóstwem obowiązków, których zaniechanie może ściągnąć na naszą głowę ogromne kłopoty nie tylko prawne, ale też finansowe. O czym trzeba wiedzieć, mając firmę? Jakiego rodzaju zagadnienia są naprawdę istotne?

podatek
Autor: Wilson Hui
Źródło: http://www.flickr.com
Każdy, kto decyduje się założyć firmę musi pamiętać o kwestiach podatkowych – jak się rozlicza liniowy podatek dochodowy. Liniowy podatek dochodowy przeznaczony jest dla przedsiębiorców, którzy mają działalność gospodarczą niemającą charakteru rolniczego. Warto jednak wiedzieć, że liniowy podatek (czytaj też jak wyliczyć wynagrodzenie) dochodowy nie zawsze okazuje się być rozwiązaniem dobrym. Nieraz okazuje się, że o wiele korzystniej jest odprowadzać podatek (przeznacz pomoc dla biednych dzieci) w klasyczny sposób. Właściciel firmy musi także wiedzieć do kiedy PIT powinien trafić do Urzędu Skarbowego. Pytanie do kiedy PIT musi trafić do fiskusa odnosi się do wszystkich obywateli, którzy w określonym roku podatkowym mieli jakiś dochód. Nie chodzi tu tylko o posiadaczy firm. Obowiązujące na terenie Polski prawo podatkowe związane jest z obowiązkiem płacenia podatków – kilometrówka to zbawienie :).

księgowość
Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Posiadanie własnej działalności gospodarczej i zatrudnianie dodatkowych osób to na ogół także konieczność wysyłania ich na szkolenia i służbowe wyjazdy. W takim wypadku konieczne jest rozliczenie delegacji. Kilometrówka to pojęcie, które stało się sławne za sprawą grupy kilku posłów.Należy jednak wiedzieć, że w przypadku rozliczania delegacji termin kilometrówka ma wielkie znaczenie – do kiedy pit. Jeśli pracownik wyrusza w delegację swoim samochodem, jesteśmy zobowiązani oddać mu pieniądze za pokonane kilometry. Wówczas obowiązująca się stała stawka, która jest precyzyjnie podana przez aktualne przepisy. Niektórzy podkreślają, że o o wiele korzystniej jest zapewnić pracownikom służbowy transport. Tyczy się to głównie tych sytuacji, kiedy w delegację jedzie kilku pracowników i każdy miałby jechać swoim autem. Taka sytuacja jest bowiem dla zakładu pracy raczej niekorzystna pod względem finansowym. A przecież delegacji ciężko uniknąć. Zwłaszcza, jeżeli firma ma się regularnie rozwijać.