Świat pełen zmian

Obecnie rzeczywistość nieustannie się zmienia i nierzadko nie wiemy jak za tym wszystkim nadążać. Jeśli więc przyjrzymy się całemu temu procesowi, to z pewnością dojdziemy do wniosku, że sami także mimowolnie nakręcamy tego typu zmiany. Dzieje się tak z różnych powodów.

zakupy online
Autor: Maria Elena
Źródło: http://www.flickr.com
Kiedyś np. ludzie tacy jak księgowa wiedli proste życie wśród finansowych spraw biurowych do załatwienia, dzisiaj rzeczywistość jest inna. Jesteśmy otoczeni komputerami z każdej strony (nie ma jak księgowa). Przelewy bankowe, zakupy W internecie, poczta mailowa, życie zawodowe i osobiste – to wszystko w dużej mierze przeniosło się do świata wirtualnego i tam już pewnie zostanie. Jak najbardziej warto obserwować te wszystkie zjawiska, by móc choć odrobinę zadecydować, do czego chcielibyśmy dołączyć, a od czego stronić. Innowacje technologiczne nie zawsze obierane są przychylnie. Z jednej strony rozwój w obszarach, takich jak medycyna, powoduje, że czujemy się bezpieczniej i możemy z nadzieją patrzeć w przyszłość, z drugiej zaś perspektywy wyłania się obraz rzeczywistości zawładniętej robotami, gdzie maszyny dominują w wielu obszarach – nie ma jak innowacje technologiczne. Zjawisko globalizacji także ma swoje dwie strony, dlatego warto jest zastanawiać się nad tymi kwestiami, ponieważ być może na naszych oczach powstaje coś bez wątpienia niezwykłego w skali dziejów ludzkości. Powszechna komputeryzacja nie musi być niczym niekorzystnym, jeśli będziemy potrafili z niej korzystać i czerpać z niej to co najlepsze. Nie musimy więc bezwiednie gonić za tym, co nowe, możemy natomiast wybierać.

Nie da się pominąć kwestii, jaką innowacje technologiczne wywarły na każdej jednostce w społeczeństwie.
ludzie
Autor: New Zealand Tertiary Education Union
Źródło: http://www.flickr.com

Zachowania kulturowe na przełomie lat nigdy nie zmieniały się tak szybko jak to się dzieje w obecnych czasach. Zmienia się nie tylko moda, ale również sposób bycia – jest coraz bardziej podobny do tego z Zachodu i sprawia, że nawet zagranicą czujemy się jak u siebie, gdyż ludzie w wielu miejscach żyją podobnie. Jeżeli więc chcielibyśmy zachować swoją oryginalność, musimy szukać na nią sposobu (jak przewidzieć zachowania kulturowe). Nie da się stworzyć gotowej recepty na to, jak nie zwariować w tej pędzącej wciąż rzeczywistości.