Świadczenia pracownicze – co powinno się dowiedzieć na ten temat?

Wszyscy doskonale wiemy w jaki sposób wygląda życie u nas w Polsce. Najpierw idziemy do szkoły obowiązkowej, później na studia (to już, kto chce) a potem zaczynamy szukać pracy. Kiedy już mamy pracę, bywa, że jesteśmy na jednym stanowisku przez długi czas. Kiedy już posiadamy tego naszego pracodawcę trzeba pamiętać, że jest coś takiego jak rezerwy pracownicze. Rezerwy te to opcja otrzymania świadczeń w momencie, gdy zajdzie taka konieczność. Pracodawca odciągając minimalną część wynagrodzenia zachowuje te pieniądze i przez to pracownicy mogą dostać różnego rodzaju zapomogi albo pożyczki z zerowym oprocentowaniem.

posiedzenie firmowe
Autor: NCDOTcommunications
Źródło: http://www.flickr.com
Oczywiście dużo zależy od organu prowadzącego firmę – czyli zależy do którego sektora działalność zalicza się firma, gdzie pracujemy to jest czy to przemysł, czy może budżetówka. Wszystkie firmy muszą mieć wg Krajowego Standardu Rachunkowości takowy kapitał na świadczenia różnego rodzaju. Oczywiście pracodawca musi również pamiętać o regularnym płaceniu wynagrodzenia, czyli świadczeniach za pracę, która jest wykonana w określonym terminie, ale to już inna sprawa. Ale, jeżeli pracujemy już jakiś czas w firmie, nie zapominajmy o tym, że gdy będzie jakaś trudna sytuacja, to można zgłosić się po rezerwę, która jest stworzona dla nas. Często ludzie nie pamiętają o tym co ich, lub mówią, że nie będą szli prosić o 300 złotych, ale jeżeli się człowiekowi należy to, czemu miałby nie skorzystać. Mamy plan wynagrodzić Państwa w późniejszym czasie

Gdy zakładamy własną firmęlub jesteśmy w zarządzie którejś z dużych spółek dobrze, żebyśmy pamiętali o czymś takim jak opcje menadżerskie – bardziej szczegółowo tutaj – . Dotyczy to szczególnie firm, które posiadają akcje na Giełdzie Papierów Wartościowych. Opcje menadżerskie to wynagrodzenie, którego wypłata jest odroczona w czasie, które jest związane z planami motywacyjnymi. W związku z tego typu wynagrodzeniem menadżerowie otrzymują prawo do zakupu akcji spółki, bądź też do gotówki.

Jeśli chodzi o wypłatę tego rodzaju wynagrodzenia gotówką, to jest to przeliczane podług wartości akcji. Opcje menadżerskie przeznacza się dla zarządów. Szeregowi pracownicy mogą raczej liczyć na świadczenia pracownicze. Tak, więc każdy ma jakąś opcję dodatkowych mniejszych lub większych świadczeń. Tak, więc primo powinniśmy o nich pamiętać, a po drugie należy sprawdzić w jaki sposób dane świadczenia są realizowane w naszej firmie.