Specjalistyczna przeróbka metali – najpopularniejsze metody

Jeśli jesteś osobą, która z jakiegoś powodu pracuje z materiałami metalowymi, zapewne często musisz je poprzecinać. Tworząc wyrafinowaną rzeźbę z blachy z recyklingu, nie zawsze jako artysta znasz się na najlepszych alternatywach. Z kolei zlecenie zrobienia tego osobie trzeciej, może okazać się błędem, gdyż może ona nie wyciąć nam tego w odpowiedni sposób. Mamy dwa nowoczesne rozwiązania: cięcie laserem lub wycinanie wodą – które z nich jest najlepsze i najbardziej dokładne?

obróbka metalu
Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Jeśli kwestia dbania o planetę jest ci nie obca, lepiej skorzystać z metody wodnej. Wszystkie tworzywa tam używane, nakrętki – kliknij aby zobaczyć więcej – nierdzewne (BTH IMPORT STAL Spółka z o.o.) bądź pompy, są zdatne kilkukrotnego użycia, a używana woda cyrkuluje niczym w fontannie. Poza tym, tego rodzaju piła potrzebuje niezwykle mało energii. Osobę dbającą o porządek także ucieszy fakt, że wycinanie wodą nie wytwarza żadnych odpadów -nie będziesz musiał sprzątać żadnych wiórów czy pyłów. Dodatkowo, nabywając towar u producenta, dostaniemy nakrętki nierdzewne w gratisie. Materiał przecięty za pomocą strumienia wody, nie potrzebuje późniejszego wykańczania. Powierzchnie są bardzo gładkie, nic nie trzeba szlifować. Niestety, zarówno koszt samej maszyny jak i jej eksploatacja do najtańszych nie należą, dlatego, że jest to całkiem świeży produkt na rynku – BTH IMPORT STAL.

Jeśli planujesz pracować się z niegrubym tworzywem metalowym, cięcie laserem będzie właściwe (BTH IMPORT stal zbrojeniowa Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością). Frezarka poradzi sobie bez kłopotu z każdym cienkim tworem, zarówno stalowym jak i aluminiowym. Dodatkowo, maszynę z drugiej reki możemy zakupić już za parę set złotych, a sam koszt eksploatacji jest nieduży. Tutaj niestety kończy się lista zalet cięcia laserem. Zwykła frezarka nie jest w mocy operować materiałem grubszym niż kilkanaście centymetrów, potrzebny byłby do tego mocniej fachowy sprzęt, który do tanich nie należy. Poza tym, materiał wycięty trzeba jeszcze zeszlifować, gdyż powierzchnie są bardzo poszarpane. Dodatkowo używając lasera, dobrze mieć podstawową znajomość bezpieczeństwa i higieny pracy, gdyż w przeciwnym razie możemy zrobić krzywdę sobie, lub osobom w naszym otoczeniu.

cięcie wodą
Autor: Peter Alfred Hess
Źródło: http://www.flickr.com
Najważniejszym pytaniem, na jakie należy sobie odpowiedzieć w momencie dokonywania wyboru, jest to jakie finanse pragniemy przeznaczyć na zakup specjalistycznego narzędzia. Jeśli niewielkie, polecana będzie frezarka. Jeśli chcemy zainwestować więcej pieniędzy, wycinanie wodą będzie o wiele trafniejszym wyborem.