Rozwój technologii. A co to dla nas oznacza?

Możemy powiedzieć, iż jesteśmy świadkami rewolucji. Na szczęście nie mówimy o rewolucjach, które znamy z przeszłości, a jak wiemy, przeważnie były to krwawe momenty historii. Mówimy za to o rewolucji w zakresie technologii. Dzieje się bardzo dużo, co chwila różne firmy oferują coraz bardziej zaawansowane produkty. Prześcigają się już nie jedynie w planach i zapowiedziach, ale również w udanych inicjatywach. Jeśli tak to będzie szło dalej można się spodziewać, że już za 20 lat będziemy świadkami czegoś przełomowego w całej swojej skali – stworzenia sztucznej inteligencji… Aktualnie jednakże proponuję wrócić jednak do dzisiejszych czasów (do sztucznej inteligencji powrócimy pod koniec artykułu), gdyż też jest niezwykle interesująca.

technologia
Autor: William Ward
Źródło: http://www.flickr.com
Jednym z bardziej interesujących produktów ostatnich miesięcy jest platforma Vblock. To zintegrowany system, który ułatwia i pomaga wdrożenie własnej chmury obliczeniowej.

Czy prezentowany materiał Cię zafascynował? W takim wypadku sprawdź odmienny pełny wpis, który także zawiera ciekawe informacje.

Vblock to właściwie gotowe do użycia narzędzie, składa się z serwerów i zaawansowanych urządzeń sieciowych, oprogramowania wirtualizacyjnego i pamięci masowej. Oferowany jest w kilku wersjach, specjalnie dla konkretnego typu biznesu. Jednocześnie wszystkie jego elementy można zakupić oddzielnie. Vblock jest adresowany do dużych firm, jednak małe firmy też mają swój produkt – vBrick.

To tylko jeden z produktów, który wspomaga technologię. Dla przeciętnego Kowalskiego takie doniesienia nie są zbyt interesujące, bo za wiele jest w tej terminologii mało jasnych określeń. Dla specjalistów, którzy jednak nad tym pracują takie cudeńka potwierdzają, że ich trud się opłacił. Przy okazji jednocześnie tego ciągle wraca pytanie, czy nie inwestujemy zbyt dużo w technologię, która w końcu może nami zacząć rządzić. Mechanizmy bowiem wielu nowoczesnych urządzeń są tak zaprogramowane, aby już prawie obejść się bez człowieka. Rodzi to obawę, że jak przekroczymy kolejną granicę – niezależność maszyn, to wtedy
technologia
Autor: Microsoft
Źródło: Microsoft

uzyskają one podmiotowość i mogą przejąć władze nad nami. Niestety, takie wątpliwości będą się pojawiać. Czy to przy okazji takich perfekcyjnych wynalazków, jak vBlock czy w trakcie debat nad rozwojem technologii w stronę rozwijania sztucznej inteligencji.

Pozostaje wierzyć, że nasz gatunek, który osiąga właśnie kolejne stadium swojego rozwoju zapobiegnie najgorszym scenariuszom, które niektórzy ochoczo przedstawiają. Zamiast tego typu niedobrych prognoz należy pomyśleć, ile ten rozwój przyniesie dla całego gatunku i dla naszego funkcjonowania w świecie. Może kiedyś nie będzie chorób na które będziemy umierać, a może żyć będziemy wiecznie? Te wszystkie słuszne, lecz bez odpowiedzi pytania pozostawiają troszkę smutku, ponieważ nigdy nasza generacja się nie przekona, co stanie się „potem”, powiedzmy za dwieście lat…