Różne odmiany opon

Opony posiadają zróżnicowane zastosowania. Przede wszystkim używane są w różnego rodzaju pojazdach mechanicznych i innych. Produkowane są ze specjalnych mieszanek gumy o twardości zależnej od zastosowania. Inną twardością będą się odznaczały opony do roweru, a inną te używane w maszynach rolniczych.

Ponadto ogumienie wykorzystywane jest do całkiem nowych zastosowań. Między innymi od jakiegoś czasu nowoczesne wózki dziecięce posiadają koła z oponami. Analogicznie jest z wózkami inwalidzkimi. Takie rozwiązanie zapewnia im o wiele większą amortyzację, a co za tym idzie – większy poziom bezpieczeństwa. Jest to w szczególności znaczące w przypadku wózków dla dzieci. Jeżeli chodzi o nietypowe zastosowania opon, to stosunkowo często na placach zabaw dla dzieci spotyka się huśtawki zrobione właśnie ze zużytej opony i łańcucha. Opony wykorzystywane są również niekiedy jako amortyzacja w łodziach i statkach starszego typu.

Opony terenowe-

opona do samochodu Volvo
Autor: NRMA Motoring and Services
Źródło: http://www.flickr.com

Specjalny rodzaj terenu wymaga zazwyczaj specjalnego typu opon. Tak więc na przykład opony terenowe w założeniu nadają się do używania na trudnej nawierzchni. Auta terenowe od dawna są stosunkowo chętnie wykorzystywane, jednak o wiele częściej wśród ludzi jeżdżących tylko w obrębie miasta. Tymczasem tego rodzaju pojazdy ze specjalnie przystosowanymi oponami są stosowane na przykład na safari. Ponadto wykorzystywane są w takich profesjach jak leśniczy, w których konieczne jest niejednokrotnie przebywanie sporych odległości w naturalnym otoczeniu, w którym teren obfituje w nierówności i wykroty. Opony tego rodzaju są wykonane z bardziej wytrzymałych tworzyw.

Ogumienie zimowe- Charakterystycznym typem są także opony zimowe. Jak sama ich nazwa podpowiada, są stworzone do stosowania w zimie, kiedy to warunki na drogach są znacznie gorszę niż w lecie. Wykorzystując ogumienie letnie znacznie trudniej jest poruszać się po ośnieżonej, a tym bardziej zamarzniętej drodze. Ponadto (ciąg dalszy tego zagadnienia: tutaj) typowe ogumienie na zimę zapewnia o wiele krótszą drogę hamowania, co może zapobiec groźnemu wypadkowi. W sprzedaży dostępne są również opony całoroczne, jednak badania udowodniły, że w zimie sprawdzają się o wiele gorzej niż ogumienie zimowe. Dobrą decyzją jest więc wymiana opon jesienią.