Relacje między różnymi osobami jako bardzo istotny element handlu

Praca w handlu jak również w branży marketingowej nie zalicza się do najprostszych – wiele bowiem uzależnione jest od kontaktów, które pracownik tworzy z odbiorcą. To od sposobu, w jaki pracownik działu handlowego, bądź marketingu traktuje odbiorcy zależy, czy klient ten skorzysta ponownie z usług przedsiębiorstwa.

marketing relacji
Autor: Jeffrey Zeldman
Źródło: http://www.flickr.com
Niejednokrotnie bowiem wychodzi na jaw, że to nie koszt usługi jest decydującym aspektem podczas wybierania wytworu lub usługi, a poziom obsługi. Stare powiedzenie handlowców mówi, że jeden zadowolony odbiorca może zachęcić paru kolejnych, jeden niezadowolony odbiorca może z kolei zniechęcić wielu jeszcze nieprzekonanych. Z tego powodu w tego rodzaju dziedzinach stale dba się o motywację podwładnych, jak również nagradza się zaangażowanie w pozyskiwanie nowych kontrahentów.

infografika marketingowa
Autor: MSLGROUP Global
Źródło: http://www.flickr.com

Stały klient – (elektroniczny system obsługi klienta) to dobry klient

Długotrwałe analizy rynków udowodniły, że klient korzystający z usług wybranej firmy, który jest zadowolony z relacji handlowych, przynosi o wiele wyższe zyski, niż inni klienci. Dla zmotywowania odbiorców do częstszych zakupów stosuje się systemy lojalnościowe – na przykład przydzielając kartę stałego klienta. Stali odbiorcy kupują większą ilość towarów i usług, oraz mogą przeznaczyć na nie wyższe kwoty. Każda firma powinna mieć przygotowaną specjalną ofertę dla takich odbiorców, w tych najbardziej doświadczonych przedsiębiorstwach do kontaktowania się ze stałymi klientami wysyła się indywidualnego doradcę. Takie strategie marketingowe są znane w środowisku jako „marketing relacji” , jest to bardzo opłacalne przedsięwzięcie dla obu stron transakcji. Do tego rodzaju działań warto wysłać najlepszych ludzi.

Wydajny podwładny

Podstawa płacy osoby zajmującej się handlem nie powinna być zbyt wysoka – duże wynagrodzenie bazowe zmniejsza motywację do pracy. Dla osiągnięcia wyższych rezultatów pracy, kierownicy stosują tak zwane programy motywacyjne. Opierają się one przykładowo na wynagradzaniu podwładnego procentem od sumy, na którą widnieje podpisana przez niego umowa. W ten sposób, pracownikowi zależy na tym, żeby klient podpisał umowę opiewającą na jak największą kwotę. Jest to łatwy sposób na docenianie najsprawniejszych sprzedawców, oraz na równoczesne badanie wydajności każdego z nich.