Rozliczenie z fiskusem od przychodu w oparciu o ryczałt od przychodów ewidencjonowanych korzystając z formularza PIT 28

Każdy przedsiębiorca w początkach swojej działalności jest zobowiązany rzetelnie przekalkulować, którym sposobem chce regulować podatek od dochodu w Urzędzie Skarbowym. Jest dostępnych wiele formularzy, każdy przeznaczony do konkretnego sposobu regulowania podatku, a trzeba wybrać ten właściwy dla naszego typu działalności.

firma - migawka
Autor: Gobierno de Chile
Źródło: http://www.flickr.com

Osoby fizyczne prowadzące biznes pozarolniczy, spółki cywilne osób fizycznych oraz spółki jawne osób fizycznych, a także podatnicy którzy rozliczają dochód z najmu, podnajmu, poddzierżawy i in. – te podmioty mogą rozliczać się z fiskusem z wykorzystaniem formularza PIT 28. Formularz ten pozwala na rozliczenie dochodu na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych- . PIT 28 można złożyć jednocześnie z innym formularzem PIT, jeżeli prowadzimy także inne rodzaje działalności, lub jeżeli poza swoją pracą czy firmą, podnajmujemy nieruchomość osobom trzecim. PIT 28 ma także dodatkowe załączniki, które trzeba koniecznie załączyć, w zależności od typu działalności.

Ten konkretny formularz nie pozwala rozliczać się razem z małżonką, jeśli więc wynajmujecie komuś mieszkanie, które stanowi wasze dobro wspólne – obydwoje musicie złożyć druk PIT 28 (albo w odpowiednim terminie złożyć wniosek o rozliczaniu się tylko jednego małżonka).

Nie jest możliwe w tej sytuacji odpisać także ulgi na dziecko, ani rozliczyć kosztów zdobycia przychodu. Podatek ryczałtowy można płacić jedynie, jeśli nasze przychody nie sa wyższe niż 150 tysięcy euro. Po wybraniu tego sposobu rozliczania się i po złożeniu właściwego wniosku, potwierdzającego w Urzędzie Skarbowym wybór tego sposobu, należy płacić co miesiąc odpowiednią kwotę podatku, w ciągu całego roku. Następnie, z końcem stycznia trzeba uregulować PIT 28, aby sprawdzić, czy nie wpłaciło się za dużo lub za mało.

Wszystkie istotne informacje odnoszących się do tej metody rozliczania można odnaleźć w Internecie, wystarczy w wyszukiwarkę wpisać: pit 2016 online. Ogromna ilość poradników, stron i informacji na każdy temat związany z podatkami, a w tym o podatku ryczałtowym, znajduje się w naszym zasięgu. Dzięki możliwości uzupełnienia druków internetowo, hasło: pit 2016 online odniesie nas jednocześnie do stron internetowych, na których są odpowiednie formularze, uzupełnione o wskazówki- .

Jeśli rozpoczynasz dopiero działalność gospodarczą, przeanalizuj wszystkie dostępne sposoby rozliczeń, żeby wybrać najkorzystniejszą. Bądź pewien także, czy wypełniłeś formularz, odpowiedni do rodzaju swojej działalności, gdy przychodzi czas rozliczeń. Jeśli zaś, zamierzasz wynajmować rato (zobacz serwis internetowy) osobom trzecim, nie zapomnij zadeklarować chęć ryczałtowego regulowania przychodów odpowiednim wnioskiem, zanim otrzymasz pierwszą wpłatę z tego powodu.

Choć system podatkowy w Polsce jest mało przyjazny, dzięki dużej ilości stron internetowych poświęconych ich rozliczaniu, możemy być o wiele pewniejsi. Przede wszystkim dlatego, że nareszcie, wszystkie najważniejsze informacje, możemy znaleźć w jednym miejscu i to siedząc w domu.