Reemigracja z obczyzny a połączone z tym sprawy skarbowe

W dzisiejszych czasach sporo osób decyduje się na pracę poza granicami naszego kraju. Wszystkie podmioty pracujące na terytorium UE są zobowiązane opłacać podatek od zarobionych pieniążków podobnie jak to wygląda w Polsce. Nie wszyscy jednak rodacy po reemigracji z obczyzny starają się o należny się im zwrot podatku z zagranicy w wypadku potencjalnej nadpłaty. Częstokroć wynika to z powodu z nieznajomości prawa podatkowego. A wedle prawa o zwrot nadpłaty jest możliwość się ubiegać również po powrocie do swego kraju. Mało tego aż do 4 lat do tyłu!

pracownik IT podczas pracy
Autor: Alper Çuğun
Źródło: http://www.flickr.com

Oczywiście takową szansę mają również Polacy powracający z Zielonych Wysp.https://www.pitprojekt.pl/bazawiedzy/pit-8c-pit-11-formularz-pit-asystent/ pit projektJakim sposobem możemy z tegoż prawa skorzystać? Staranie o zwrot podatku z Irlandii trzeba zacząć od wniosku do Revenue o wypisanie zaświadczenia P21 – Balancing Statement, czyli rozliczenia podatkowego za miniony rok podatkowy (sprawdź pod adresem Starając się o zwrot nadpłaconego podatku za w bieżącym roku podatkowym musimy wypełnić PIT P 50 który możemy pozyskać z portalu Revenue.

Poświadczeniami jakie potrzebujemy dodatkowo przedstawić są P45 oraz P60 względnie tzw.

Jeżeli po przeczytaniu tego postu wciąż masz dodatkowe wątpliwości, to sprawdź poza tym to ważne źródło (http://kancelaria-mackowiak.pl/) – są tam pokrewne informacje.

Statement of Earnings od wszystkich pracodawców. Jeśli ich nie mamy powinno się przedstawić payslipy wymieniające precyzyjne dane chlebodawców. W formularzu P 50 zaś należy podać albo własny numer konta gdy jest to rachunek w banku irlandzkim. Gdy takowego rachunku nie posiadamy, wpisujemy nasz polski adres pod który będzie przesłany blankiet czekowy możliwy do spieniężenia w krajowym banku. Wysokość możliwego zwrotu nadpłaconego podatku jest uzależniona głównie od sytuacji osobistej a także od przypadających się pracownikowi zwolnień skarbowych.

Wysokość zaliczek pobranych z tytułu podatku wykazana jest w kwestionariuszu podatkowym P czterdzieści pięć jaki każdy pracownik dostaje na zakończenie umowy (szersze informacje). Interesująca nas suma jest wykazana na tym formularzu w komórce „tax deducted”. Istnieje na rynku usług wiele biznesów trudniących się pomaganiem powracającym z zagranicy osobom w odzyskaniu owej sumy. Jeśli nie mamy dosyć wolnego czasu lub też chęci aby zająć się tą sprawą osobiście, można wówczas powierzyć wyliczenie zwrotu podatku z zagranicy jednej z takich firm. Podczas doboru odpowiedniej firmy trzeba kierować się ilością jej dotychczasowych klientów a także ich poleceniami i skontrolować konkretną firmę doradczą w lokalnej Izbie Rozrachunkowej.