Reemigracja z obczyzny a połączone z tym sprawy skarbowe

W dzisiejszych czasach sporo osób decyduje się na pracę poza granicami naszego kraju. Wszystkie podmioty pracujące na terytorium UE są zobowiązane opłacać podatek od zarobionych pieniążków podobnie jak to wygląda w Polsce. Nie wszyscy jednak rodacy po reemigracji z obczyzny starają się o należny się im zwrot podatku z zagranicy w wypadku potencjalnej nadpłaty. Częstokroć wynika to z powodu z nieznajomości prawa podatkowego. A wedle prawa o zwrot nadpłaty jest możliwość się ubiegać również po powrocie do swego kraju. Mało tego aż do 4 lat do tyłu!

pracownik IT podczas pracy
Autor: Alper Çuğun
Źródło: http://www.flickr.com

Oczywiście takową szansę mają również Polacy powracający z Zielonych Wysp.

Czy znasz już taki świeży materiał (https://www.pitprojekt.pl/bazawiedzy/pit-8c-pit-11-formularz-pit-asystent/)? Zobaczysz tam faktycznie sporą ilość atrakcyjnych informacji na ciekawy dla Ciebie temat. Przeczytaj a nie będziesz żałować!

Jakim sposobem możemy z tegoż prawa skorzystać? Staranie o zwrot podatku z Irlandii trzeba zacząć od wniosku do Revenue o wypisanie zaświadczenia P21 – Balancing Statement, czyli rozliczenia podatkowego za miniony rok podatkowy (sprawdź pod adresem Starając się o zwrot nadpłaconego podatku za w bieżącym roku podatkowym musimy wypełnić PIT P 50 który możemy pozyskać z portalu Revenue.

Poświadczeniami jakie potrzebujemy dodatkowo przedstawić są P45 oraz P60 względnie tzw. Statement of Earnings od wszystkich pracodawców. Jeśli ich nie mamy powinno się przedstawić payslipy wymieniające precyzyjne dane chlebodawców. W formularzu P 50 zaś należy podać albo własny numer konta gdy jest to rachunek w banku irlandzkim. Gdy takowego rachunku nie posiadamy, wpisujemy nasz polski adres pod który będzie przesłany blankiet czekowy możliwy do spieniężenia w krajowym banku. Wysokość możliwego zwrotu nadpłaconego podatku jest uzależniona głównie od sytuacji osobistej a także od przypadających się pracownikowi zwolnień skarbowych.

Wysokość zaliczek pobranych z tytułu podatku wykazana jest w kwestionariuszu podatkowym P czterdzieści pięć jaki każdy pracownik dostaje na zakończenie umowy (szersze informacje). Interesująca nas suma jest wykazana na tym formularzu w komórce „tax deducted”. Istnieje na rynku usług wiele biznesów trudniących się pomaganiem powracającym z zagranicy osobom w odzyskaniu owej sumy. Jeśli nie mamy dosyć wolnego czasu lub też chęci aby zająć się tą sprawą osobiście, można wówczas powierzyć wyliczenie zwrotu podatku z zagranicy jednej z takich firm. Podczas doboru odpowiedniej firmy trzeba kierować się ilością jej dotychczasowych klientów a także ich poleceniami i skontrolować konkretną firmę doradczą w lokalnej Izbie Rozrachunkowej.