Przygotowania samochodu do zimy trzeba rozpocząć od drobiazgowego skontrolowania stanu jakości kół i ogumienia

Koło w pojeździe to fundamentalna jego część. Czy zwrócimy uwagę na okrągłą kierownicę, czy wspomnimy o przysłowiowych czterech kołach. Szczególnie istotne dla taksówkarza bywa właściwe przygotowanie na zbliżającą się porę zimową, aby, nawet gdy spadnie obfity śnieg, pojazd miał dobrą przyczepność na śliskiej nawierzchni.

Warsztat samochodowy
Autor: uniquelycat (Cathy) Smith
Źródło: http://www.flickr.com
Takie przygotowania oznaczają nierzadko dłuższą wizytę u znanego od lat mechanika samochodowego (ja sam korzystam z pomocy – Każdy z pewnością pomyśli o tym, że wymiana opon jest niezbędna, ale poza tym dobrze byłoby zweryfikować inne, kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa punkty, takie jak: geometria kół, gatunek płynu do spryskiwania szyb, stan używanego ogumienia, zbieżność kół itd.

Opony zimowe są bezwarunkowo potrzebne każdemu taksówkarzowi, niezależnie od zakopiańskich prognoz pogody czy obmyślonej rozpiętości tras. Zawsze musimy być pewni, że wyjedziemy pod każde wzniesienie, a w naszym aucie będziemy czuć się pewniej i nie będziemy stanowić zagrożenia dla pozostałych uczestników ruchu na drodze. Panom wymiana opon zajmuje niedużo czasu, najwyżej 60 minut.

Na pewno pod adresem dane tam zawarte bardzo Cię zainteresują i dowiesz się mnóstwa świeżych, podobnych informacji, które oczekują na Ciebie właśnie tu.

Natomiast przedstawicielki płci pięknej z definicji nie decydują się wykonywać samodzielnie takiego szturmowego zadania. Raczej proszą o pomoc mężów albo udają się do najbliższego punktu serwisowego.

opona w czerwonym samochodzie
Autor: Schen
Źródło: http://www.flickr.com
Geometria kół i ich zbieżność to dwa bliźniacze zagadnienia. W obydwu przypadkach mechanicy zweryfikują, czy koła w samochodzie są prawidłowo ustawione.

Nie chcesz przerwać czytania intrygującego zagadnienia na tym poście? Zatem zapraszamy do kolejnych – kliknij hiperłącze (https://www.bi-top.pl/serwis) i przenieś się na analogiczną witrynę.

Wszelkie nieprawidłowości powodują szybsze zużywanie się opon i zagrażają bezpieczeństwu na drodze szybkiego ruchu. Stabilność pojazdu na ośnieżonej powierzchni nie wzmocnią żadne używane obecnie systemy ABS, jeśli parametry rozstawień kół znajdą się poza przewidywaną normą.

Doskonała przyczepność podczas podróży będzie szczególnie konieczna w czasie noworocznych wypadów. Zimową porą raczej udajemy się w tereny górskie, gdzie sceneria z choinkami w tle najlepiej komponuje się z karnawałowymi imprezami. Pokonywanie ostrych, podgórskich zakrętów w niesprzyjających warunkach pogodowych wymaga od szofera ponadprzeciętnych umiejętności i doskonale przygotowanego do podróży pojazdu. Nic dziwnego, że środowisko związane z motoryzacją, począwszy od instruktorów nauki jazdy, a skończywszy na kierowcach Formuły 1, co sezon przypomina o właściwym wyposażeniu samochodu i ciągłym podnoszeniu umiejętności taksówkarzy.

Więcej –