Przepisy własną drogą, a życie własną

Od dawna wiadomo, że śmieci musimy we właściwy sposób zutylizować. Oczywiście nasze codzienne śmieci muszą być segregowane. Nie każdy ma chęć na segregację śmieci w związku, z czym musi zapłacić za wywóz śmieci pomieszanych, co jest droższe niż wywóz odpadów które są posegregowane.

Nasz polska gospodarka odpadami nadal jest w proszku. Trudno wyegzekwować od mieszkańców robienie tego, co zdeklarowali. Niestety Polacy nadal nie są w stanie zrozumieć, że wyrzucają śmieci do lasu zaszkodzą nam. Mimo, to pozytywny fakt, że ostatnimi czasy postarano się o jakiekolwiek regulacje prawne dotyczące gospodarki odpadami. Dobrze byłoby, gdyby owe regulacje nie były ulepszane, a raczej gdyby zaczęto sprawdzać, czy mieszkańcy stosują się do tego, co napisali w deklaracji związanych z odpadami. Jeśli nie – muszą zostać wyznaczone kary. Na początku mogliśmy się mylić, kiedy ta „rewolucja” została wprowadzona. Jednak obecnie po takim czasie powinniśmy w końcu wyciągać wnioski i pokazać, że potrafimy segregować śmieci. Polecamy .
Co należy robić z odpadami
Nie każdy zdaje sobie sprawę, ale np. odpady (tu), które powstają w szpitalach muszą zostać odpowiednio zutylizowane. Utylizacja odpadów tego rodzaju polega m.in. na przewiezieniu ich w bezpieczny sposób do spalarni śmieci. Spalarni śmieci w Polsce jest kilkanaście.
Ekologiczna zbiórka odpadów
Autor: epSos .de
Źródło: http://www.flickr.com

Posiadają one konkretne przepisy, jednak kontrole niektórych z nich pokazały, że część odbiera zbyt dużą ilość śmieci, co sprawia, że ich moce przerobowe, nie byłyby w stanie ogarnąć tej masy śmieci, które są do nich dostarczane. Co dzieje się z nadmiarem odpadów, nie zawsze da się ustalić. Ale wiadomo, że kilkanaście różnego typu firm przechowywało śmieci na swoją rękę w magazynach.
Czytaj też

To prowadzi do zagrożenia zdrowia. Nie tylko odpady medyczne, ale też odpady z przemysłu muszą być poddane utylizacja odpadów przemysłowych. Tego rodzaju utylizacja też powinna przebiegać według konkretnych norm. Ale w naszym kraju wciąż jest problem z egzekwowaniem prawa dotyczącego zutylizowania śmieci przemysłowych. Choć z każdym rokiem jest coraz lepiej, to i tak daleko nam do innych krajów Unii Europejskiej. Wielkie zakłady przemysłowe tworzą sporą ilość śmieci. Ostatnio zaczęto niektóre odpady wykorzystywać wtórnie. Taki recykling (tutaj) minimalizuje ilość odpadów.
Więcej na