Prowadząc własną działalność gospodarczą musisz zwrócić uwagę na prawa autorów

Sporo osób zastanawia się, w jaki sposób odróżnić wzór użytkowy od przemysłowego. Trudno opisać ową różnić, ale spróbujemy pokrótce to wyjaśnić. Tak, więc wzór użytkowy a wzór przemysłowy to przedmiotami, które mogą zostać chronione przez prawo, jeżeli oczywiście są nowatorskie, tzn. nieskopiowane przez kogoś. Wzór użytkowy to dany przedmiot, dana rzecz, coś co możemy poczuć pod palcami, natomiast wzór przemysłowy to ogólne wrażenia dla oka, czyli wygląd. Aby szybciej to zrozumieć, weźmy stół, będzie wzorem użytkowym, jeśli np. będzie miał sześć nóg i blat będzie połączeniem szklanej powierzchni z drewnem (oczywiście wszystko zrobione w innowacyjny sposób), a wzorem przemysłowym będzie wygląd tego stołu, czyli to, jak będzie wyglądało szkło czy drewno oraz, że nogi będą z różnego typu drewna w różnych odcieniach. Można zgłosić kilka odmian wzorów przemysłowych, tzn. stół będzie mógł posiadać zamglone szkło w różnych kolorach. Taka jest najważniejsza różnica pomiędzy wzorem użytkowym a przemysłowym.

Czy konkurencja w reklamie jest uczciwa

reklama na samochodzie
Autor: tomasz przechlewski
Źródło: http://www.flickr.com

Dawniej mówiło się, że uczciwość jest w cenie. W obecnych czasach najczęściej „nieczyste” zachowania są w stanie dać więcej niż szczerość. Niestety niewiele osób dziwi dziś nieuczciwa konkurencja w reklamie. Chociaż życie już wiele razy pokazało, że i tak prawda będzie miała ostatnie słowo, to ludzie nadal się łudzą. Polecamy artykuł Lepiej, więc robić wszystko, co z interesami związane właściwie, bez jakiś niedozwolonych zagrań nawet, a może i zwłaszcza, w reklamie. Ludzie raczej nie lubią braku profesjonalizmu, a właśnie brak pewności w tym, co się robi objawia się nieuczciwym zachowaniem. Dlatego zamiast robić pod górkę konkurentom nieczystą reklama, może dobrze byłoby znaleźć większą ilość czasu do ulepszania standardu swoich produktów? Wszystkim wyszłoby to na dobre.
Autor

Co to są prawa autora, czyli twórcy

[IMautor (polecamy www.jwp.pl/ch_faq/naruszenie-prawa-ochronnego-na-znak-towarowy-co-oznacza/)2/5481a00966fd2___flickr_14648690863.jpg|R|W=190]Bardzo często obchodzą różnymi ścieżkami sprawą w obecnych czasach są prawa autorskie. Ludzie w Internecie robią, co im się zamarzy. Nie mają żadnych zahamowani, bo pewnie nie do końca zdają sobie nawet sprawę, że bardzo często łamią prawa autorskie. Co to są prawa autorskie? Otóż są to ogólne prawa, które posiada osoba będąca autorem konkretnego wytworu: mogą to być jakieś słowa, fotografia, wygląd jakiegoś produktu, czyli wszystko to, o czym może decydować jedynie autor. Tak, więc jeżeli cytujemy czyjeś słowa nie zapominajmy, że jest coś takiego jak cudzysłów.

Poznaj również inną bazę artykułów poruszających niniejszy temat – nie obawiaj się – wejście za darmo (https://legovisko.pl/pl/c/Mata-dla-psa/19), zatem wejdź na ten odnośnik.

Warto też podawać źródła nie naszych zdjęć.
Czytaj też