Problemy z jąkaniem

Jąkanie to problem zdrowotny, z którym w Polsce zmaga się około 1-2% dorosłych i około 4% dzieci. Ponieważ jąkanie można efektywnie leczyć powinno się zwrócić uwagę na właściwą opiekę osoby z tym problemem. Rodzina i przyjaciele muszą wiedzieć czym jąkanie jest spowodowane, jak wygląda terapia i gdzie można otrzymać pomocną dłoń.

PrzyczynyJedną z przyczyn jąkania jest tzw. jąkanie rozwojowe wynikające z naturalnej niepłynności w wymowie uczącego się mówić dziecka. Próbuje ono wtedy wyrazić słowami swoje emocje szybciej niż potrafi. Czynnikami sprzyjającymi jąkaniu mogą być też uszkodzenia neurologiczne. Przyczyna jąkania może również tkwić w czynnikach środowiskowych jak sytuacje silnie stresujące w młodym wieku (np. wypadek samochodowy) czy szkodliwe reagowanie na symptomy niepłynności fizjologicznej. Częste upominanie dziecka czy wytykanie błędów może być przyczyną pogłębienia jąkania.

PomocJeżeli zauważymy u dziecka kłopoty z mówieniem, w szczególności, gdy wiążą się one z emocjonalnym zachowaniem dziecka, należy zasięgnąć pomocy specjalisty. Logopeda lub neurologopeda ze znacznym doświadczeniem zapewne będzie bezcennym wsparciem i źródłem wiedzy. Pomoże on zrozumieć przyczyny problemu w danym przypadku, a co ważniejsze dobierze metody leczenia. Terapia jąkania w znacznej ilości przypadków pozwala osiągnąć bardzo dobre efekty.

LeczenieIstnieje parę technik terapii jąkania. Najbardziej powszechne metody klasyczne obejmują takie zachowania jak praca nad odkryciem i usunięciem przyczyn strachu, ćwiczenia rozluźniające, ćwiczenia panowania nad wymową przy zastosowaniu wolniejszego tempa czy wyśpiewywania. Dającą dobre wyniki metodą jest lekko kontrowersyjna metoda Trwałej Normalizacji Mowy Lilii Ariutiunian. Polega ona na uregulowaniu procedury mówienia poprzez wykorzystanie ręki dominującej i przezwyciężaniu lęków.

Bez względu na opiekę lekarską oraz metody leczenia bardzo istotne jest stosowne wsparcie ze strony najbliższych pacjenta. rodzina i znajomi powinni mówić normalnie, słuchać uważnie i mieć pokłady cierpliwości dla osoby z problemem jąkania.

Jeśli potrzebujesz pomocy zobacz stronę

Źródło: Szerszeńska